brüksel

 • senne ırmağı kıyısına kurulmuş, ismi "bataklık köyü" anlamına gelen bruocsella'nın yüzyıllar içerisinde gelişip güzelleşmesiyle dönüştüğü günümüz avrupasının en modern şehirlerinden birisi ve belçika'nın başkentidir.

  brüksel şehri, kanallarla kuzey denizi'ne, modern karayolları ve hızlı trenlerle avrupa'nın diğer büyük şehirlerine bağlanan pekçok ulaşım imkânına sahiptir. krallık konservatuvarı, opera binası, tiyatroları, sanat galerileri ve çeşitli sanatsal etkinlikleriyle dünyanın en zengin kültür merkezlerinden birisidir. belçika'nın yönetim merkezi olmasının yanı sıra, avrupa ekonomik topluluğu'nun, avrupa bakanlar konseyi'nin, ab komisyonu'nun, nato'nun ve uluslararası çapta daha birçok kuruluşun ve şirketin yönetim merkezlerinin bulunduğu şehirdir.

  orta çağda senne ırmağı kıyısındaki önemli bir ticaret şehri olan brüksel, sanayi devrimiyle birlikte avrupa'nın önde gelen sanayi kentlerinden birisi hâline gelmiştir. bölgedede, ağırlıklı olarak britanya adası'ndan gelen yünlerle ve doğudan gelen ipeklerle asırlar boyunca sürdürülmüş bir dokumacılık geleneği vardır. günümüzde modern yapılarla yarım asırlık gotik yapıların iç içe olduğu bir şehirdir.

  kentin aşağı kesiminde lüks mağazalar, bankalar ve oteller bulunur. şehir meydanı grande palace ve belediye sarayı olarak kullanılan hotel de ville de şehrin bu kesimindedir. geçmişte brabant düklerinin şatosunun bulunduğu yukarı kentte, bugün belçika kralının görkemli sarayı vardır. royal park, yani kraliyet meydanı denilen bu alanın öbür yanında parlemento binası bulunmaktadır. yukarı kentin tam karşısındaysa, adalet sarayı ve xıv. yüzyıldan kalma şehir surlarının kapısı (porte de hal) bulunmaktadır.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -