brasília

 • brezilya'nın başkentidir. günümüzde hâlen yanlış bir bilgi olarak brezilya'nın başkentinin rio de janeiro olduğu bilinir, fakat 1960'lı yıllar itibariyle ülkenin başkenti bir sanayi, bir ticaret veya bir kültür merkezinden ziyade, ağırlıklı olarak sadece bir yönetim ve ulaşım merkezi olan brasìlia'dır.

  brasìlia, ülkenin iç kesimlerine yerleşimin artırılması ve ülkedeki ulaşımın kolaylaştırılması amacıyla, 1957 - 1960 yılları arasında yeni başkent olarak brezilya'nın orta kesiminde yer alan goiás eyaleti'nde geniş bir yaylanın üzerine kurulmuştur. resmî olarak 1960'ların başında başkent ilân edilmesine rağmen, hükûmetin ve resmî kurumların şehre taşınması 1960'ların sonuna dek devam etmiştir. são paulo ve eski başkent rio de janeiro ile demiryolu bağlantısı kurulana dek, şehrin ulaşımı havayolu vasıtasıyla sağlanmıştır.

  1957 yılında, yeni başkentin kent planı için ülke çapında düzenlenen yarışmada, birinci olarak lúcio costa'nın haç biçimindeki kent tasarımı seçilmiştir. haç şeklindeki bu kent tasarımına göre kurulan şehrin uzunca ana gövdesi üzerine hükûmet binaları, bankalar, iletişim merkezleri ve tiyatrolar; iki yana açılan kolları üzerinde de konutlar, kiliseler, oteller ve elçilik binaları inşa edilmiştir. şehrin önemli yapıları, brezilyalı ünlü mimar oscar niemeyer tarafından tasarlanmıştır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -