bir ayrılık

 • iranlı özgün sinema yapımcısı asghar farhadi'nin elinden çıkma 2011 senesi iran yapımı drama filmidir. filmde birbirleriyle ayrılma noktasına gelen eşlerin, bir yandan da başka bir aileyle yaşadıkları mahkeme davası sürecinde gerilen ilişkileri anlatılmaktadır. aile içi ve aileler arası problemleri iç içe, gerçekçi ve abartısız bir üslupta işleyen, aynı zamanda oyuncu performanslarıyla da övgüyü hak eden bir başyapıttır.

  filmin farsça özgün ismi jodaiye nader az simin, yani nadir ve semin'in ayrılığı'dır. türkçe ismi olan "bir ayrılık" ise filmin ingilizce ismi olan (bkz: a seperation) dan gelmektedir. 2011 şubatında düzenlenen 61. berlin uluslararası film festivalinde "altın ayı" ödülü alan ilk farsî sinema filmi olmuştur. festivalde filmin oyunculukları da ödüle lâyık görülmüştür.

  a. farhadi tarafından filmde anlatılan olayların içerisine doğrudan kendisini göstermeyecek, sezdirmeyecek entrikalar, hatta entrikacıklar yerleştirilmiştir. bu entrikacıklar, filmin çözümüne doğru gidildikçe kendini sezdirmeye başlar. diğer yandan, film abartısız, sade ve gerçekçi bir üslupta kurgulandığı için, izleyici bu entrikacıkların farkına varamayabilir de. farhadi işleyişte öyle mükemmel bir ölçü tutturuyor ki, filmi izlerken devamında ne olacağını merak etmekten kopmuyorsunuz. aynı zamanda filmin devamında ne olup biteceğini öğrenmek için aceleci olmak, tahmin yürütmeye başlamak yahut fazlaca merak duymak durumunda da kalmıyorsunuz. işte ustalık budur.

  birçok kişi bu filmi sıkıcı bir film olarak görürken, bir o kadar izleyici de filmi izleyip hayran kalır. ben şahsen, günümüzde marvel'in yaptığı her iki sinema filminden birinin çöp olduğunu, o kadar bütçe harcamaya değebilir yapıtlar olmadıklarını gördüğüm için, bu tür yapımları çölde yağmur bekler gibi bekleyip izliyorum. gerçek sinema, sadece fantastik kurguların, yüksek bütçelerin, aksiyon dolu şaşalı sahnelerin birbirleriyle yarışmasından ibaret değildir. zira, bir yanda sinema filmini sanki bir sahne gösterisinin video kaydıymışçasına izlemek var, bir yanda da sinema filmini sanki bir akraba düğününün video kaydıymışçasına izlemek var.

  (bkz: omü sözlük yazarlarından film tavsiyeleri)

  3
 • eli yüzü düzgün bir film. tavsiye.

  1
 • bir ayrılık şarkısı seç sessizce cal bizim icinnn

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -