bilim adamlarının çoğunun ateist olduğu gerçeği

 • bir sıra dinci yobazın kabullenemediği gerçekliktir.

  celal şengör
  niels bohr
  alfred nobel
  denis diderot
  friedrich nietzsche
  bertrand russell
  jodie foster
  comte
  frank zappa
  lynch
  kubrick
  woody allen
  vladimir lenin
  karl marx
  douglas adams
  turan dursun
  isaac asimov
  richard dawkins
  christopher hitchens
  henrik ibsen
  john malkovich
  pablo neruda
  marcel proust
  george bernard shaw
  gore vidal
  h.g. wells
  sigmund freud

  bunlar evrim'i doğruluyor da siz yalandır dediğiniz için topraktan yaratıldığımıza inanıcaz öyle mi askdlasşkdlşask
  not: hepsi bilim adamı değildir. ama hepsi önemli kişilerdir.
  galaksi not2: atayis değilim.

 • Hz Muhammed de Müslümandı. Nokta.

  1
 • bir sıra dinci yobaz tarafından aklı götüne sokulmuş bir orospunun anlayamayacağı şekilde çürütülmüş önermedir.
  (bkz: hepsi toprağa döndüler)

  2
 • 1. sıraya koyduğun celal hoca marx için aptaldır da der
  ama bu durum marx ı aptal yapmaz (bence aptal)
  ve saydığın adamlar arasında gerçekten işe yaramaz ya da yanılmışinsanlar da mevcut
  bu da gösteriyor ki ateist olmak doğru olmak ile eş anlamlı değil
  1000 kere söyledim belki 1001 de anlaşılır
  din ile bilim birbirini doğrulamaz ya da yalanlamaz

 • o adamlarla ergen ateistler birmi şimdi lolcüde ateist bu adamlarda sen kendini bu adamlarla birmi görüyon lolcü senin dengin nihat doğan tuğçe kazaz falan

 • geceleri atom parçalıyor ateist kızımız.

  7
 • Sen bilim adamı demişsin ama saydıkların siyasetçi, devlet başkanı, edebiyatçı/yazar filan. Yalnız Pele'yi unutmuşsun. Ekle bence. Hagi de yadsınamaz. Topa ne kadar da bilimsel vuruyordu.

 • quantum, termodinamik, evrim gibi konulara kafa yorup elektrik, tv, buzdolabı, mr cihazı gibi icatlara ön ayak olmuş, la fontane masalları yerine elle tutulur gerçeklere inanan bilim adamlarının çoğunun ateist olma durumu.

 • neden bir insanın dini inancı sizi bu kadar geriyor anlamadım size bir zararı dokunduğu zaman konuşsanızda kafamız şişmese hani hayatın tadını çıkartsak ortalıkda dolaşıp kalabalık etmeseniz.

 • mezhepler hiç önemli değil.. ateistmiş,budistmiş hepsi ötekileştirme..
  insanlığa faydalı olana müslüman denir. bozgunculuk çıkartana değil.
  bilim adamlarının inançlarından bize ne onun içindekini bilen var.
  ha newton ateist ateist olalım bizde.. bu olmaz saçma.
  zalimin olduğu yerde ben de ateist olurum. insana kızıp ateist olmak kolay.
  zor olan insana, uygulamalarına,akılsızlıklara kızıp Allah'a sığınabilmek. doğruyu aramak.

  bana sorarsan,
  bilim insanları Allah\'ın ayetlerini çözmüş müslümanlardır. Allahın ayetleri evrende hazırdır ve insanlara çözmesi için birikimi veren de Allah'tır.
  yani bir neden ve bir sonuç olmalı.
  müslüman iyilikçi demek. iyilik yapan herkes müslümandır.
  kötülüğü kendine din edinmiş adam müslüman değildir.. kafirdir o, Allah\'ın iyilik öğütlerini görmezden gelendir.

  2
 • archimedes yobaz olsaydı, suyun kaldırma kuvveti vs. diye uğraşmaz batan cismin Nereus veya Doris veya Triton'un vs. gücüyle yukarı kalktığını söylerdi, araştırmaya gerek duymazdı. hatta araştırmak isteyenleri zeus'un şimşekleriyle tehdit ederdi heralde... -ateist değilim ama kerbelâdan beri yobazlığa karşıyım

 • Beni şaşırtan gerçektir, belki de gerçek değildir. iki türlü de çok önemli değildir.
  Evet Merak edip araştırdım. Dünyaca ünlü anket firması pew bu konuda bir araştırma yapmış, buna göre ateist bilim adamlarının oranı yüzde 41'miş. kaynak;

  Ayrıca bilim adamı denince akla gelen ilk insanlardan olan Descartes, Galileo, Pascal, Newton gibi bilim adamları deistti. Ben de deistim. Hayır değişmedim, deistim. (bkz: bence de komik değildi)

  Evet nerde kalmıştık? Şimdi bilim adamlarının tamamı ateist olsa ne olur pek kıymetli kardeşim? Hayır yani ne olur? Mesela bunlar kişisel nedenlerle ateist olmuş olamazlar mı? Bence olabilirler, neden olmasınlar ki? Bak geçenlerde "niye okudum lan ben bunu" dediğim bir yazıdan aklımda kalan iki örnek vereyim sana. iki farklı alandan nobel ödülü almış ilk bilim insanı olan Marie Curie, annesi ve kız kardeşini kaybedince ateist mi agnostik mi ne olmuş. Adam turing adında ünlü bir matematikçi de ilk aşkını kaybedince tanrıya inanmaktan vazgeçmiş. demem o ki bir bilim insanının ateist olması onun bu konuda çok düşünüp araştırmalar yaparak bu kararı aldığını göstermeyebilir. Bu da ateist bilim adamlarının çokluğunun çok da önemli bir şey olmadığını gösterir.

  Yazı biraz kısa oldu, kısa yazmayı sevmediğim için bir fıkra ekleyip uzatmak istiyorum. "Bugün bir arkadaş anlattı çok hoşuma gitti, laz fıkrası anlattı.
  Laz hep diyormuş ki çevresine ben bak hastayım ben hastayım ben hastayım diyormuş, kimse dinlemiyormuş kendisini. Ben hastayım ben ölücem bana bakın filan. sonra demiş ben ölürsem mezar taşıma böle yazın demiş. mezar taşına yazmışlar:
  Ben hastayım dedim dedim bana inanmadınız bak noldu şimdi? he? yani bizim lazın mezar taşında öyle yazıyormuş bak ben hastayım dedim dedim bakın noldu şimdi?"

  Evet söyleyeceklerim bu kadar. Tamam gidiyorum. Oldu. tamam, sen de selam söyle.

  2
 • bilimadamlarının çoğundan haberi olmayan birinin tespiti.

  4
 • sanırsın isaac newton tanrının varlığının peşine düşmüş, galileo tanrıyı gözetlemeye çalışmış, tesla tanrıyla irtibat kurmak için tesla bobini yapmış. einstein'da atomda inancı bulmaya çalışıyordu herhâlde.

  (bkz: yanlış genelleme)

  evrendeki oluşumlara fiziksel açıklık getirebilme adına girilen arayış sonucu toplanan verilerle olgulara ulaşan, ulaşmaya çalışan kişilere bilim adamı denir.

  belki aklına tanrıyı aramak dahi gelmeyen bir sürü bilim adamı vardır.
  (bkz: yakından hiç bilim adamı tanımamak)
  he bu arada, ali kuşçu , ibn-i sina, el cezeri ,gibi -daha birçok vardır elbet- bilim insanlarını yok saymak olmadı tabi.
  bonus:
  bilim adamı değil ama Marie Curie isimli bilim kadınımız da mevcut evren olarak.

  edit: bilim adamı olamamızın temel nedeni tembelliktir. bakınız kocaman yazıyorum tembellik bu kadar basit. yapmayın çocuklar, bizim bir sürü türk islâm bilginimiz var o zaman da inançları vardı. ne yani şimdi sofuluktan mı buluş yapamıyoruz. ya da bir sabah kalkıyoruz tam aklımıza bir şey takılmış neydi bir düşüneyim derken ya aman Allah'tan işte deyip geri mi yatıyoruz. yok yok tembeliz işte o kadar. ayrıca şu arayış içinde olma durumu da nedir. antik yunan'da değiliz arkadaşlar. mantıklı olu. dünya sağlık örgütü'nde çalışında bilim insanlarının tanrı ile alakası olmaz onlar sağlığı tehdit edebilecek durumları öngörmeye çalışırlar, yeni tedavi arayışıdır onlarınki tanrı değil. cern'i düşünün. adamlar madde arar enerji üretmeye çalışıyorlar, ne kadar az maddeden ne kadar çok enerji elde ederiz diye arıyorlar.

  tembeliz işte kabul edin, öyle yobazlığa, dinciliğe bağlayıp da gevşeklik yapmayın. he namaz kılmaktan, kur'an okumaktan bilime fırsat bulamayan suserimiz varsa bilemiyorum yani.

  4
 • 1800 den günümüze kadar geçerli olan realite.

 • bilimin laik niteliği düşünüldüğünde anlamsız bir çıkarımdır. ister doğru olsun, ister yanlış.

  galeri (1)


  2016-11-02 22:01:18

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -