bildiğin doğruları uygulamanın egoistlik olup olmadığı

 • Herkesin kendine göre doğruları vardır illaki bu doğruları uygularken kimileri keskin bir şekilde taviz vermeden uygular. Bunu yapmak egoistlik midir?

  1
 • "doğru nedir?" sorusuna tekrar yaklaşmayı gerektiren sorudur.

  "herkesin kendine göre doğruları vardır" olayını pek doğru bulmuyorum açıkçası. bence, herkesin kendi doğrusu olamaz, olsa olsa "herkesin doğru olabileceğini düşündüğü şeyler / fikirleri" olur. hal böyle olunca, "bildiğin doğruları uygulamak egoistlik midir?" sorusu bile egoist bir soru. "bildiğin doğrular" gibi bir tamlama içeriyor çünkü. doğru olabilecek olana yaklaşımın net olduğu her hâl, egoistlik barındırır bence.

 • Üstte de söylenmiş bildiğin doğru demek yerine canının istediğini yapmak demek daha doğru olur heralde. O şekliyle düşününce evet egoıstlıktır.

  1
 • inandığın doğruları savunmak bir karakter kişilik sahibi olduğunun göstergesidir. Bu inandığınız doğrulara ters düşen kişilere, sert muhalefet gösterip münakaşa ve münazaraya girmeniz, gerekirse göz korkutmanız aile yaşamınızda maçoluk, halk arasında kabadayılık olarak nitelendirilir. Ancak "sataşma" ile karıştırılmaması gerekir. Sataşmayı yapan kişilere de serseri, hergele vs denir. Örneğin: Kanı ve sütü bozukla iş yapılmaz, siyaset konuşulmaz, kafasına sıkılır sevaba girilir. "Abdullah Çatlı" bu mesela Çatlı reisin inandığı bir doğrudur. sen bana neden yan yan baktın, gibi sudan sebeplerle sataşmak serseriliktir.

 • Uyguladığın doğru sadece seni etkiliyorsa değildir ama başkaları da senin doğrundan olumlu-olumsuz etkileniyorsa evet sen kocaman bir egoistsin.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -