better call saul

 • vince gilligan'ın peter gould ile beraber breaking bad dizisinde bob odenkirk'in oynadığı fırsatçı avukat (bknz: saul goodman) karakteri üzerine kurguladıkları abd yapımı drama dizisidir. dizinin adı better call saul (türkçesi: sen iyisi mi saul'ü ara) saul goodman'ın reklamlarda kullandığı sloganıdır. şubat 2015 itibariyle amc (american movie classics) adlı televizyon kanalında gösterime giren dizinin saul goodman ve mike ehrmantraut karakterleri üzerine yoğunlaşan ve her biri 10'ar bölümden oluşan iki sezonu geride kalmış durumda.

  hem saul goodman karakterinin hayatının, hem de onun hayatı üzerinden breaking bad'de yaşanan olayların evveliyatının anlatıldığı ve muhtemelen sonrasında yaşanacaklara da değinecek olan bir dizidir. better call saul'de de ana olaylar abd'nin new mexico eylatinin en büyük şehri albuquerque'de geçiyor.

  better call saul, pekçok bakımdan uyarlaması olduğu breaking bad kadar iyi bir dizi değil. gayet tatmin edici bir ilk sezon sonrası, daha durağan geçen ve özellikle sezon finali ile bekleneni veremeyen bir ikinci sezon izlenmi mevcut. yine de, hedefe ulaşmak için yeri geldiğinde hukuku, yeri geldiğinde ise bizzat suçun kendisini kullanmaktan çekinmeyen gözüpek ana kahramanımız diziyi izlettiyor. sempatik bir siması olan bob odenkirk iyi oyunculuk çıkarıyor.

  bakınız: amc.com: better call saul

  --- spoiler ---

  istikbâlde avukatlık kariyeri için saul goodman adını alacak olan james mcgill, avukat olmadan önce ufak çaplı dolandırıcılık işleriyle yolunu buluyordu. philadelphia'da saldırı suçundan hüküm giyince, albuquerque'de meşhur bir avukat olan ağabeyi charles mcgill onu hapis cezasından kurtardı ve yanına alıp ortağı olduğu büyük avukatlık şirketinde işe başlattı. burada işi öğrenen james mcgill, baro sınavını geçip avukatlık kariyerine başladı.

  kendi çapında bir avukat olan james mcgill (jimmy) barodan aldığı ufak-tefek davalarla kıt-kanaat geçinmekte ve daha büyük davalar alıp daha çok kazanacağı bir meslekî kariyer hedeflemektedir. zira, zekâsıyla, fırsatçılığıyla, iknâ kabiliyetiyle ve iş bitiriciğiyle bu hedefine ulaşabileceği potansiyellere sahiptir, ama sabırsızdır ve işleri kolay yoldan hâlletme eğilimindedir. bir avukat olarak yöntemleri nedeniyle meslekî açıdan ağabeyi charles mcgill (chuck) ile yıldızı hiç barışmamaktadır.

  --- spoiler ---

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -