bergama antik tiyatrosu

 • "bergama antik tiyatrosu" veya diğer ismiyle "pergamon tiyatrosu"

  izmir'in bergama ilçesindeki unesco dünya mirası tescilli pergamon antik kent alanında bulunan eski çağ yapılarının en ünlüsüdür. tiyatro, antik yerleşgenin akropol kesimindedir ve hâlen ayaktadır.

  hayli rüzgâr alan dik bir yamaç üzerine kurulmuş olan bu tiyatro, helenistik dönemin en görkemli mimarî eseridir. yaklaşık 33 derecelik açısıyla dünyadaki antik tiyatrolar arasında en dik olanıdır. on bin kişi kapasiteli olarak pergamon kralı ıı. eumenes döneminde inşa edilmiştir.

  güneşin batışını izlemek ve modern şehre yüksekten bakmak için elverişli bir yerdir. felsefe de yapabilirsiniz. en azından "kaç bin yıldır bu taşlıktan kim bilir kaç kişi gelip geçmiştir, şu basamaklarda kim bilir ne aristokratlar oturup kalkmıştır" diye düşünürsünüz. hatta iyi bir çocuk olursanız belki zeus'u, athena'yı bile görebilirsiniz...

  diğer taraftan, dik yamaçları ve yüksekleri pek sevmiyorsanız sıkıntı yaşayabileceğiniz bir yerdir. hatta, buranın tehlikeli bir yer olduğu da söylenebilir. hayli esintilidir.

  gözünüz alıyorsa akropole tırmanabilirsiniz; yok, almıyorsa ücretli teleferiği de kullanabilirsiniz...

  pergamon antik kentindeki akropol kalıntılarının bir bölümü, özellikle de athena tapınağı ve zeus sunağı'nın önemli bir kısmı, maalesef almanlar tarafından berlin'e kaçırılmıştır. orada kısmen yapay, kısmen orijinal olarak tekrardan inşa edilmiştir. (bkz: berlin pergamon museum)

  yerleşgenin aşağı kesimlerinde daha küçük ölçekli ve kısmen yitik durumda olan başka antik tiyatrolar da vardır.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -