berat kandili

 • Berat Kandili; Ramazanın müjdecisi…Şaban ayının yarısı gecesi…

  Berat… borçtan, hastalıktan, suç ve cezadan beraet etme, kurtulma… günahlardan arınma, temize çıkma, ilâhî af ve rahmete nâil olma…

  Berat gecesi de diğer gecelerimiz gibi her birimiz için birer, tefekkür, tezekkür ve yenilenme gecesidir.

  Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan’ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

  Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

  Hz. Peygamber şöyle buyurur:

  “Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim" (ibn Mâce, Sünen, "ikâmetü's-salât", 191.)

  Mevlamız günah yüklerimizden berat etmiş olarak Ramazan-ı şerife girmeyi nasip eylesin..

  8
 • artık jübile yapmanız gerektiğinin habercisi gecedir. yavaş yavaş içkiye, gayriresmi ilişkiye elveda demenizin vaktinin geldiğinin müjdecisidir. ramazana son 1-2 akşam kalımı güzelce bir dağıtılır, hatta kaçamak bile yapılır ve ramazan ayı boyunca, içki, zamparalık orucu tutulur.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -