before midnight

 • başrollerini ethan hawke ve julie delphy'nin paylaştıkları, 1995 yapımı (bkz: before sunrise) ve 2004 yapımı (bkz: before sunset) filmlerinin devamı olan 2013 yılı abd yapımı sinema filmidir.

  20'li yaşlarda başlayan, 30'lu yaşlarda devam eden jesse ve céline'in aşkları, serinin bu üçüncü filminde artık 40'lı yaşlarını yaşayan çoluklu-çocuklu bir çift olarak olgunluk çağındadır diyebiliriz. serinin ilk filmi olan gün doğmadan'da daha romantik, daha masalsı, duygulara daha çok hitabeden bir aşk hikâyesi vardı. serinin ikinci filmi olan gün batmadan ise, iki sevgilinin aşk hikâyesinden ziyade, bir çiftin birlikteliğini anlatıyordu ve hem romantik, hem gerçekçiydi.

  serinin bu üçüncü filmi ise, artık kadın-erkek birlikteliği üzerine gerçekleri adeta bir tokat gibi izleyicinin yüzüne çarpıyor. filmde romantizm daha az, gerçekçilikse daha fazladır. ikinci filmden aşina olduğumuz üzere romantizmden gerçekçiliğe, ciddiyete; iyimserlikten kötümserliğe, karamsarlığa doğru bir gidişat vardır. bol dialoglu bir yapımdır.

  filmdeki ilk yemek masası sahnesinde, eşlerini kaybetmiş iki yaşlı insan, 40'lı yaşlarında iki çift ve bir genç çift evlilik ve kadın-erkek ilişkileri üzerine muhabbet ederler. uzunca ve güzel bir sahnedir.

  before midnight, - türkçe dublaj (bkz: gece yarısından önce) - klişele bir romantik aşk filmi değildir ki zaten öyle olması da beklenmiyordu. daha çok bir aşkın gerçekçi devam hikâyesidir. birbirlerini iyi ve kötü yönleriyle büyük oranda kabullenmiş, ama aralarında ufak-tefek ihtilâflar da olan bir çiftin, yunanistan'daki tatilleri sırasında bugünlerini ve yarınlarını tartıştıkları ilişkilerinin öyküsüdür. bir üçleme olarak da izlenebilir, seriden bağımsız olarak da izlenebilir. izlenmeye değer bir sinema yapıtı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. (bkz: omü sözlük yazarlarından film tavsiyeleri)

  not: film içersinde üç dil (ingilizce, fransızca ve yunanca) konuşulmaktadır.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -