balsa

 • orta ve güney amerikanın tropik ormanlarında yetişen balsa ağacının odununa verilen isimdir. bu odun, hafif ve dayanıklıdır, kolay kolay bükülmez.

  balsa ağaçları çok hızlı büyürler. bu hızlı büyüme sürecinde odunu meydana getiren hücrelerden çoğunun zarı sertleşemediği için, hücreler ince duvarlı kalır. ağaç kesilince ölen hücreler havayla dolduğu için, balsa odunu kurutuldukça giderek hafifleşir. kabuğu ise dümdüz ve sağlam bir yapıda kalır.

  güney amerika yerlileri, sallarını ve kanolarını kuruttukları balsa ağacının odunundan yapıyorlardı. bu nedenle yeni kıtaya yerleşmeye başlayan latinler, bu ağaca ispanyolcada sal anlamına gelen balsa adını verdiler. 1947'de thor heyerdahl ve arkaşlarını peru'dan büyük okyanus'un ortasındaki tuamotu adaları'ndan birine taşıyan kon-tiki adlı ünlü sal da balsa ağacı odunundan yapılmıştı. kon-tiki ile yedi bin km süren bu maceralı yolculuğun amacı, polinezya adaları'nda yaşayan halkın peru'dan göç etmiş güney amerika yerlileri olabileceği tezini kanıtlamaktı. (bkz: kon-tiki)

  balsa odunu, baraka inşasında ve uçak, gemi gibi taşıt modellemelerinin yapımında da çok kullanılır.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -