balıklıgöl

 • şanlıurfa'ya gittiğiniz zaman mutlak suretle gitmeniz gerektiğini düşündüğüm, muhteşem bir atmosfere sahip olan , halil-ür rahman ve ayn-ı zeliha göllerinin bulunduğu ziyaret yeri. belki her yerde buranın hikayesini duymuşsunuzdur ama hatırlatma ba'bında tekrar yazalım:

  --- spoiler ---
  hz. ibrahim (a.s), devrin zalim hükümdarı Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele etmeye, tek tanrı fikrini savunmaya başlayınca, Nemrut tarafından bugünkü Urfa Kalesinin bulunduğu tepeden mancınıklarla ateşe atılır. Bu sırada Allah tarafından ateşe "Ey ateş, ibrahim'e karşı serin ve selamet ol"' emri verilir. Bu emir üzerine, ateş suya odunlar da balığa dönüşür. ibrahim bir gül bahçesinin içerisine sağ olarak düşer. ibrahim'in düştüğü yer Halil-ür Rahman gölüdür."
  --- spoiler ---

  bir de zeliha'nın da hikayesi var bu mekanda. tahmin ettiğiniz gibi ziyaret yeri içerisindeki halil-ür rahman gölünün devamı olarak oluşan ayn-ı zeliha gölünün ismi de buradan gelmekte...

  kim bu zeliha derseniz, hemen cevap verelim; zeliha o zalim hükümdar nemrut'un kızı...

  yufka yüreklidir, vicdanlıdır zeliha... babası gibi zalim değildir.

  ve bir gün dayanamaz, o da artık babasının zulmüne karşı bayrak açar ve hz. ibrahim (a.s)'ın peşinden gider.

  nemrut öylesine zalim, öyle hırslı bir hükümdardır ki, kendisine karşı gelen kızını bile ateşe atmaktan çekinmez. hatta kızının ateşler içerisinde diri diri yanmasına sebep olacak kadar zalim bir hükümdardır. öyle ki zeliha o ateşler içerisinde canını verir. hz. ibrahim (a.s) bu duruma öylesine üzülür ki, allah (c.c) tarafından elçisinin bu durumuna karşılık olarak zeliha'nın ateşe atıldığı o yer de tıpkı halil-ür rahman gölünde olduğu gibi bir göle, içerisindeki odunlar da birer balığa dönüşür. işte o göle eskiden beri ayn-ı zeliha (zeliha'nın gözleri) gölü denilmiştir.

  bugün o iki göldeki balıklara da kutsal olduklarına inanıldığından, dokunulmaz. inanışa göre eğer o balıklara dokunanın başına felaketler gelebileceğine inanılır.

  bugün urfa'ya gittiğinizde mutlaka oraya uğrayın ve gölün etrafındaki yem satan abilerden yem alıp balıklara attığınız zaman oranın atmosferine biraz daha hayran kalacaksınız, bundan eminim.

  balıklıgöl'ün bulunduğu o büyük arazi içerisinde mancınıklara çıkıp -ister gündüz, ister gece farketmez- urfa'nın şehir merkezine tepeden bakabilirsiniz. haa o tepeye çıkana kadar karşınıza 8-9 yaşlarındaki çocukların peşinize takılmasına fazla aldırmayın.
  en fazla size ya "abi/abla, size balıklıgöl'ün hikayesini anlatam mı?" ya da " abi/abla sesim çok güzel, bir türkü söyleyem mi?" diye yaklaşmaya çalışırlar, o kadar. onun dışında fazla sizi rahatsız eden olmaz orada bunu da bilesiiz ha!

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -