baban ne iş yapıyor diye soran öğretmen

 • öğrencilere, babalarının maddi durumlarına göre davranan öğretmen tipi.

 • Manav olandan ucuz meyve alır, bakkal olandan veresiye alışveriş yapar, polis olana sırtını dayar...
  Bunları çoğaltabilirsiniz.

  Çıkarcı öğretmendir. Pardon öğretmen demişim.

  5
 • Bunu yapmak lazım aslında öğrencinin ailesi sağ mı çalışıyor mu sıkıntı var mı önlem alınabilecek durumlar olabilir. Ancak bunu öğrencilerin içinde tek tek ayağa kaldırıp sormak nedir arkadas. Birisi diyor benim babam müdür diğeri nasıl desin benimki inşaatta çalışıyor. O yaşta ne bilsin utanılmayacak olduğunu küçük düşer. Bunu yazıyla yapabiliriz. Kimsenin duymasına gerek yok. Ben de eğitimci olarak asla böyle bir yanlışa düşmeyeceğim.

  5
 • Yahu bunu üni 1. Sınıfta yapan bir adam vardı doç Dr bide bu dangalak. Utanmsa kirada mi kendi eviniz mi diye soracak.
  Okumakla olmuyor işte azizim biraz kalp lazım.

  4
 • Yıl içerisin de gelecek olan bağışın hesabındadır.

 • bu tarz öğretmenler ne yazık ki halen varlar neyse çocuklara yaptığı duygusal eziyete bir şey söylemeyeceğim buna çok değinilmiş zaten aklım ermeye başladığı zamanlarda soran öğretmen olduğunda karanlık işler yapıyor diyordum nasıl yani diyincede elektirikci diyerek makara yapıyordum o öğretmenlerle

 • MiT'den der idim, gerisini soramazdı

 • -türk eğitim sisteminin açıklarından biridir aslında iyi öğretmen yetiştirememek. ilkokulda sınıf hocası tek kişi olduğu için 1. yada 2. sınıfta bilirdi gizliden herkesin ailesini sınıf öğretmeni. ama gelgelelim ortaokulda işler b*klaşmaya başlar yavaştan.

  -hatırlıyorum ortaokulda kel kafalı devrim diye bir ingilizce hocası vardı. daha ilk dersinde her türlü s*kten gereksiz bilgiyi hadsizce öğrenmeye çalıştı. adam oturduğunuz ev sizin mi kira mı diye bile sormuştu. belki niyeti iyiydi daha iyi tanımaktı ama ;

  *okulun kantininde, tek başına başına ailesini geçindirmeye çalışan x'in annesinin kantinde çalıştığını öğrendin de ne oldu
  *okulun kapısının önünde ara sıra simit satan adamın çocuğunu sınıfında herkesin içinde öğrendin neye yaradı
  *ev sizin mi kira mı sorusu gelince ikisi de değil diyen y'nin babasının kapıcı olduğunu anlasaydın da sevdiği kızın yanında iki büklüm olmasaydı
  *sınıfta herkesin içinde babasının patronunun evinde oturduğunu öğrendiğin öğrenciyle artık çok samimisin emin ol onu daha iyi tanıyorsun
  *yine sınıfta herkesin içinde z'nin tek göz odalı bir gecekondu da kaldığını yani odasının olmadığını, o odada annesinin sürekli hasta yatakta yattığını öğrendin ve eminim nirvanaya ulaştın

  -belki bu anlattıklarım utanılacak şeyler değil ama hayır bu ingilizce hocamız bunları öğrendi de ne oldu. asıl problem bu.

  3
 • duruma göre işe düşerse faydalanabileceği meslek dallarını keşif amaçlı yapılan eylem. ama kimisinin babası kapıcı, kimisi eskici, kimisinin babası yok bilmem ne. çocukların söyleyip arkadaşları tarafından dalga konusu olabileceğini kestirmeli insan.

  2
 • MEB'de çalışıyor dediğimde mors gibi kalan , kızaran öğretmendir

  1
 • Ömrüm boyunca nefret ettiğim sorudur..... Cevaptan sonra oluşan o acimasi bakış yüzünden lanet ederdim hep... Büyüdükçe geçti saniyosun ama daha derin yaralar birakiyomus sonradan anliyomuş insan

  6
 • Bir öğretmen olarak asla sormayacağım bir sorudur.
  Yıllarca sorulduğunda yaşadığım ............................
  Yüzünden

  3
 • kesin omü den mezun olmuştur

 • bir öğretmen adayı olarak, kesinlikle nefret ettiğim bir durum. stajyerlik yaptığım yerde o kadar yoksul çocuklar vardı ki. kiminin babası işsiz kiminin babası yok. yazık değil mi o küçücük bedenlere.

 • kendini garantiye almak isteyen öğretmen modelidir. "yetkin" velilerin çocuklarıyla çatışmaya girmemeyi hedef alır.

 • cezaevinde demiştim hoca şok gidip rehberlikçiyle falan konuşmuş mal, babam gardiyan amk cezaevinde çalışıyo iyi troll olmuştu

 • T: Bir dönemin en çok sorulan sorularından birini sormayı ihmal etmemiş öğretmen. Hayır, niye soruyorsun yani ne gerek var.

 • Babanın ne iş yaptığını bileyim de yarın öbür gün ihtiyaç olursa beleş getirtirim ya da yaptırırımcılık

  2
 • Sorulmamalıdır yada Çok iyi öğrenilmesi gerekendir, bir tanesi baba özlemi içindeyse o taşın altından kalkamazsin.

  1
 • Öğrenciye arkadaşlarının yanında sorulmaması gerektiğini düşündüğüm sorulardan biridir.o öğretmenler yüzünden babasının mesleğinden utanan(çocuk aklıyla) çoğu öğrenci 'serbest meslek'diye bir yalan söyler.

 • Adamına göre muamele

 • belki babası öldü diyen arkadaşların iyi niyetini anlamakla birlikte, adam gibi sorulması ve özellikle soruyu takip eden sürede doğru tavır aldığı sürece yanlış değil, olması gereken bir sormaktır.

  şimdi neden diye soranlar olacaktır her halde diye bir açıklama yapmalıyım

  bunun en temel nedeni çocukların babalarının ölümüyle yüzleşmeleri gerektiğidir, eğer siz çocuğun annesinin ya da babasının ölümünden sonra, bu ölüm üzerine hiç konuşmamasını, bu konuyu açmamasını doğru kabul ederek davranırsanız, çocuk ölüm kavramını kendi başına anlamaya çalışacak, evet onunla yüzleşecek ve yalnız yüzleşecek ve yanlış çıkarımlar yapma ihtimali feci derecede artacaktır, yapılan çalışmalar babasını veya annesini kaybeden çocukların en temel olarak kaybetme korkusu yaşadıklarını kesin olarak kanıtlamıştır ancak bu durumla yüzleştirilen çocuklar zamanla daha düzgün davranışlar geliştirme eğilimi gösterirken yüzleşmeyen çocuklarda kaybetme korkusunun derinleştiği ve başka sorunlara yol verdiği görülüyor ( örneğin babasını kaybeden erkek çocukların yüzde altmıştan fazlası bağımlılık yapıcı maddelerin biriyle veya bir kaçıyla sağlıksız ilişkilere giriyor) aynı zamanda ebeveyn kaybıyla yüzleşmemek erkek ve kız çocuklarında ölen ebeveynin de cinsiyetiyle bağlantılı olarak pek çok sorun yaratabiliyor ( örneğin yine erkek çocuklarda sağlıklı ilişkiler kuramama, karşı cins karşısında über utangaçlık ve kaybetme korkusuyla bağlantılı olarak sürekli ilişkiler kurmaktan kaçınmak gibi)

  doğal olarak yapılması gereken çocuğun babanın (veya annenin) ölümüyle elden geldiğince ve sağlıklı bir dille yüzleşmesinin sağlanmasıdır. doğal olarak bu soruyu öğretmen sorabilir, ama sormadan önce sınıf demografiğini, çocuğun sınıf içindeki durumunu ölçüp tartarak ve çocuğun verdiği cevaptan sonra ne yapacağını bilerek yapmalıdır bunu.

  girdimi bir kıssayla bitireyim;

  sınıfta babasını kaybeden 3 öğrenciydik sanırım, ilkokul hocamız ( ki hiç sevmem) babanızla ilgili bir kompozisyon yazacaksınız dedi sınıfa, bütün sınıf bize bakmaya başladı, herkes bizden hüzünlü bir şeyler yazmamızı bekliyordu ( öğretmen dahil) yazdık, ne kadar içimizden geldi ne kadar sınıfın ve öğretmenin beklentilerini karşılamak için yazdık bilmiyorum ama, arabesk şarkı gibi bir kompozisyon okuma saati geçirildi o gün, millet bildiğin bizim dertli baba öykülerimizi dinleyerek ağladı sitiresini attı işte bu yanlış bir bağlamda bu işin kurcalanmasıdır. ama senin benim hocamın olayı böyle kurcalamış olması bu olayı konuşmanın yanlış olduğu anlamına gelmiyor.

  1
 • Bir öğretmen olarak sorulmaması gereken sorulardan biri olduğuna emin olduğum soru

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -