ay tutulması

 • * Ay, kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girmesine denmektedir.
  * Ay tutulması, dolunay zamanında ve Ay'ın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın, Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş, karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer.
  * Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün Ay'ın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir. Ay'a karşı olan Dünya yüzeyine çarpan Güneş ışınları Dünya'nın atmosferi tarafından kırıldığı için, Ay tutulmasında Ay, tamamen kaybolmaz.
  Dünya etrafında kırılan ışıklarda mavi renk yutulduğu ve kırmızı renk yansıtıldığı için, Dünya'nın gölgesi kırmızı renkte görülür. Bu güçsüz ışık kalıntıları görünürlüğü mahallî atmosferik şartlara bağlı olarak Ay'ı tuhaf bir bakır renginde ortaya çıkarır.Bunun sonucunda Ay tutulması olur.
  * Dünya, Ay ve Güneş'in bazı değişik durumları kısmi Ay tutulmasını sağlar. Bu durumlarda Ay'ın üzerine Dünya'nın tam gölgesi değil, kısmi gölgesi düşer.
  * Ay tutulması genellikle yılda iki kere ortaya çıkar. Bazı özel durumlarda Ay tutulmasının hiç ortaya çıkmadığı veya üç defa ortaya çıktığı da olabilir.

  3
 • (bkz: Yelbegen)

  (bkz: mot)


  ayrıca kendisiyle ilgili çok duygusal mitler vardır. ama şimdi hatırlayamıyorum. bir mitte ( ki bu yunan mitolojisinin bir parçası olabilir) yılda sadece bir kaç kere kavuşabilen iki sevgilinin sevişmesi olarak düşünülmüştür. ki bu güneşin yokoluşunun dönemin insanları için korkunç bir deneyim olduğu düşünülürse oldukça sıradışı bir mitleştirme yöntemidir.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -