ateş

 • yanıcı özellik taşıyan bir maddenin, sürtünme, çakma, vb bir eylemle tutuşma sıcaklığına eriştiğinde, oksijenle tepkimeye girerek ortaya çıkardığı ısı ve ışık veren yanma olayıdır. (bkz: od)

  yanıcı madde ile oksijen kaynağı devamlı ve temas hâlinde bulunduğu müddetçe yanma eylemi devam eder. maddelerin yanabilirliği, kimyasal bileşimlerine, fiziksel durumlarına ve fiziksel ortama bağlı olarak farklılık gösterir.

  ateşin insanoğlu tarafından keşfedilip kullanılmaya başlanması, insan medeniyetinin gelişimine ve gidişatına yön veren en önemli olaylardan biridir.

  ayrıca, dünyamız bilinen evrende ateşin yanabilmesi için gerekli koşullara sahip tek gezegendir.

  3
 • Koç, yay, aslan burçlarının bulunduğu element grubudur. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjileri ile ünlüdürler. Girişken, yönetmeyi seven, hırslı ve aceleci insanlar olurlar. Girdikleri ortamda dikkati çeker ve insanları etraflarına toplarlar. Toplulukları idare etme dürtüsü, liderlik vasıflarının bir yansımasıdır. Akıllarına koydukları işlere hemen girişir, canlarının istediğini almak için ani hamleler yaparlar. Elde ettiklerinden çabuk sıkılıp başka hedeflere yönelebilirler. Başkalarının idaresi altında olmaktan, kendi istediklerini değil de emredilenleri yapmaktan bunalırlar.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -