atakum sahili'nin ıslah edilerek güzel bir yer hâline getirilmesi

 • (bkz: ak parti döneminde gerçekleşmiştir)

  evet çok doğru bir bakınız verdim dostlar. neden lan oç? diyen muhalif arkadaşları duyar gibiyim. yani demekte haklılar ben de diyorum genelde neden ak parti dönemin de oldu diye ama oldu işte.

  şöyleki bir zamanlar metin burma rejiminde atakum aydın çehresini kazanmıştı, yıllarca güzellikler atakum ile oldu. aydın yüzler, partiler, konserler, fuarlar, samsun'un aydın yüzü yaptı atakum'u. fakat; maddi yokluklar sahili genelde bir çöplük bir pislik yuvası yapıyordu. solucan kadar kaldırımlar, kirli kumlar, gereksiz trafik, barların o itici sesleri vs vs. neden yapıyordu peki? bir parti iktidar değilse bütçe o kadardı.

  sonra devran döndü ve ishak taşcı geldi. bir anda her yer açıldı, sahil mükemmel bir çehreye döndü. belki ülkenin en güzel sahil yollarından birine dönüştü, yollar, bisiklet yolları, kaldırımlar, wcler vsvs. bir sürü şey oldu değişti.

  tabi o konserlerimiz aydın yüzlerimiz ak parti döneminde şehre gelmez oldu. ne yapalım bu kadarmış

 • deniz kumunun üstüne beton ve asfalt dökülmesiyle doğallığını kaybetmeye başlayan sahildir. ilerleyen zamanlarda; bölgenin ranta açılmasıyla, evler daha doğrusu gözünü para hırsı bürümüş müteahhitler deniz kıyısına kadar sokulacak ve yalılar villalar yerini alacaktır, işi ticari amaca dökmek isteyenler etrafını çitle çevirecektir ve burada denize girmek artık paralı diyecektir. biz Samsunlular ise artık çocuklarımıza anlatırız, bir zamanlar buralar kumsaldı hafta sonu alırdık şemsiyemizi havlumuzu vs gelirdik buralara istediğimiz kadar denize girerdik, şimdi ise turistik mekanlara(antalya vb) gitmenin hesaplarını yapıyoruz. aynı istanbullular gibi denizimiz olduğu halde faydalanamayacağız, faydalansak bile zenginlerin lağımına, kanalizasyonuna layık olarak yüzmemiz gerektiği hissettirilecek bize.

 • Güzel icraat mantıklı hareketler iyiye iyi demek lazım .

  1
 • Üniversite tarafından şehir merkezine doğru giderken limanın oralarda belirgin bir sağa dönüş yeri var. Oraya şimdi canlı hız göstergesi gibi bişey koydular. işte oradan sağınıza bakarsanız oradaki küçük tepede oyuklar, mağaralar olduğunu görürsünüz. işte önceden deniz o mağaraları altında bırakacak kadar yüksekteymiş zamanla çekile çekile gelmiş şu anki haline. Zaten çekilmiş bir denizi doldura doldura ilerleyip rant alanı yaratmayı ben çevre düzenlemesi olarak göremiyorum malesef. Birgün o sular mutlaka eski yerlerine gelmek isteyeceklerdir o zaman da ne olacağını hepimiz tahmin ediyoruzdur.

 • Körfezde denizi daha ne kadar dolduracaklar merak ediyorum. Doğa kendine ait olanı geri alır her zaman acı acı

 • sahil düzenlemesine fütursuzca bok atanlar olmuş ama ben aynı kanıda değilim. devlete ait olan arazileri çitle çevirip burası benim diyerekten kafe kurup yıllarca o işten haksız kazanç sağlayan insanlara gerekli cevabı vermiştir belediye. biz iki kuruş para kazanabilmek için götümüzü yırtıp çalışıyoruz, kimsenin devletin yerinde bedava hak iddia etme hakkı yok. belediye o yerleri geri alıp yolu genişleterek en güzel cevabı vermiştir.

  kumsal biraz daraldı belki ama güzel bir bisiklet yolu yapıldı ve yeşillikler eklendi, güzel bir görüntü ortaya çıktı. denizimiz zaten güzel değil taflan ve ilerisi deniz için daha tercih edilebilir duruyor.

 • Güzel ve hoş olan sahildir.

  Denizin doldurulmasına karşıyım. Hadi bu seferlik olmuş, zamanında doldurulmuş da bundan sonrasında olmaması gerek. Barların meselelerine gelince, söz konusu araziler devlete ait ve her ne kadar eski hali daha güzel olsa da sonuç olarak barların şahsi arazileri devlet tarafından gasp edilmedi, devlet kendi hakkı olanı aldı. Ha almasaydı daha iyiydi tabi ama yapacak bir şey yok sonuç olarak. Birde dikkatimi çeken bir şey var, Atakum sahili çevre düzenlemesi bütün bir kış boyunca duruyor, yazın tam gezilecek zamanlarda adamlar başlıyorlar sağı solu kazmaya. Abi kışın ya da sonbaharda yapsanıza şu işi Ekim'de falan? Sezon burada zaten geç başlayıp erken kapanıyor Antalya değil ki burası, Eylül'den itibaren yüzemiyor millet daha serin oluyor, Mayıs'ta Haziran'da Temmuz'da millet yüzerken, gezerken sağı solu kazmanın yıkmanın anlamı ne? Kasıtlı yapıldığını düşünüyor bazı arkadaşlarım sırf alkollü mekanlara ve yüzenlere gıcıklığına. Birde şu Orjin cafe'nin hemen ilerisindeki yolu bir türlü yapmıyorlar, arabayla geçerken sıkıntı oluyor yağmur suları hep çukurlar yapmış orada, ne zamandır kaç ay oldu hiç kimse ilgilenmedi. Park yapmak, deniz doldurmak, kaldırım yapmak bir hizmet çeşidi değil bence.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -