aselsan akkor

 • Akkor Aktif koruma sistemi olarak zırhlı araçları tanksavar füzelerine karşı korumak için %80'inden fazlası yerli üretim olan bir Aselsan projesidir.

  Yakın zamanda Suriye de karşılaştığımız güçlükler de göz önüne alındığında projenin önemi bir kez daha görülmüş oldu.Her ne kadar bazı haber sitelerinde TSK'nın Suriye'de kullanmaya başlandığı söylense de resmi olarak henüz bir bilgi yok.

  Akkor akıllı mühimmat özelliği ile öne çıkmakta ve sınıfındaki diğer sistemlere nazaran daha stabil bir durum ortaya koymakta. Özellikle Rpg gibi hızı sabit olmayıp ivmeli hareket eden cisimlerde muadil sistemlerde zaman ayarlamalı mühimmat işe yaramayabiliyorken Akkor mühimmatı en doğru anda patlayarak füzenin tanka zarar vermesini engelliyor.

  Sistem 3 bileşenden oluşuyor

  1-Soft kill (Lazer ikaz sistemi,işlevsel imha Mühimmatı,işlevsel imha mühimmatı atıcısı)

  2-Hard kill (imha radarı,Yüksek hızlı mühimmat atıcısı,Yüksek hızlı imha mühimmatı)

  3-Süit(EH bilgisayarı,Kontrol paneli,Görüntü birimi)

  Burada gördüğümüz gibi sistem hem soft kill hem de hard kill özelliklerine sahip.

  Aracın 4 köşesine yerleştirilen radar sistemleri 100'er derecelik açıyı kontrol ediyor.Bu sayede 360 derece koruma sağlıyor.Sistem aynı anda birden fazla tehdide karşı etkin bir koruma sağlayabiliyor. XY eksenlerinde 360 derece koruma sağlarken aynı zamanda Z ekseninde 70 derecelik bir koruma da sağlıyor ki bu da yüksekten ateşlenen veya dalış etkili füzelerin araca ulaşmasını engelliyor.

  Sistem M-72 Law ile test edilmiş ve başarılı sonuç alınmıştır.

  Projenin hizmete girişi 2020 yılı olarak hedeflenmiştir.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -