anime

 • 200 ün üzerinde serisini izlediğim, çeviri ekiplerinde bulunduğum, benim için bir hayat felsefesidir. Çoğu kişinin "çizgi film zaaa" gibi tepkiler verdiği ancak on kere izlese bile anlayamayacağı kısımların olduğu koskoca bir dünyadır.

  3
 • Gelmiş geçmiş en iyi dizilerden olan Death Note'un türü. (bkz: bakuganı sölemiyom bile)

 • Duygu aktarımını kuvvetlendirmek adına, bir canlının normalde yapmasının olağan dışı olduğu vücut hareketleri ve mimikler gibi etkenlerin olağanmışcasına hareketli çizilmesi en büyük özelliklerindendir. En yaygın tüketimi uzakdoğu olmakla birlikte dünyaca ün yapmış animelerin başını pokemon çeker. Animelerde kendi içlerinde ayrılır. Bu ayrım genelde hitap ettiği yaşa veya kesime göre değişkenlik gösterir.

  3
 • aralarında en çok beğendiğim (bkz: bleach) ve (bkz: dragon ball)

  1
 • öncelikle kekurikekukaka'nın dediği gibi bir hayat felsefesidir. çeviri ekiplerinde bulunmasamda hakkında yazarlık ve eleştirmenlik yaptığım, edebiyat ve fanzin dergilerinde defalarca bu konuyla yer edindiğim, türkiye'de serileri saygın yere getirmek istediğim yegane amaçlarımdan biridir. ama çıkar bazı gerizekalılar '' çizgi film yeaa'' der fakat izledikleri gerizekalı ve bir o kadar da saçma amerikan dizilerinden bahsetmez, bana kimse demesin zevkler ve renkler diye amerikan dizisi izleyen idiot bir neslin animeleri karalaması kadar saçma bir konu yoktur.

  velhasıl gelelim asıl konumuza. aklınızın bile alamayacağı cern kandırmacısını steins;gate ile yüzünüze yüzünüze çarpabilecek kadar gerçek, sizi virtual reality ile rüyadan rüya sürükleyebilecek kadar teknoloji kokan sword art online gibi serilere sahiptir. kelime kökeni animasyondan falan gelmemektedir animasyon yokken animeler vardır. yok işte fransız yapımı animasyonlardan üretilmiştir diye bunların hepsi safsata.

  ayı dergi 2.sayısında yer alan yazımdan küçük bir parça ile sizlere veda ediyorum.

  Türkiye'de her ne kadar Amerikan dizileri, Kore dizileri, bilimum yabancı dizilerden senaryosu replike edilen diziler ve patenti başka ülkelere ait olan ithal getirilen yarışma programları tutulduğu kadar animeler malesef tutulmuyor. Tabi izleyen bir kesim olduğu gerçeği yadsınamaz lakin 80'lerin sonu ve 90'ların başında doğmuş olan neslin animelere bakış açısı ''Saçma, çocukça ve çizgi film''. Halbuki animeler ve çizgi filmlerin arasındaki fark Erciyes Dağı ve Everest kadar fazla, madem böyle dedik o zaman aralarındaki farklılıkları
  açıklayalım;

  1.Animeler her yaşa hitap eder, çizgi filmler ise sadece 3-5 bilgi ile çocukları eğitmek ve zamanlarını öldürmek amacıyla kurgulanır.

  2.Animeler animasyondan köken alır, her karakterin bir özelliği ve kendine has tarzı vardır. Çizgi filmler ise ''Cartoon'' adı altında dünya geneline yayılmıştır ve karakerler genelde sıradandır.

  3.Animeler alt dallara ayrılır mesela ; Shoujo ( Romantik komedi), shounen (Aslında kelime anlamı genç adamdır ama aksiyon bilim kurgu karışımı bir türdür). Çizgi filmlerin kendine has dalları yoktur çizgi film çizgi filmdir.

  4.Animeler sezonlara ayrılmıştır tıpki tutulan diziler gibi. Çizgi filmlerin konu bütünlüğü yoktur.

  5.Animeler genellikle mangalardan ve Light Novel adı verilen gençliğe hitap eden romanlardan köken almıştır, örneğin Light Novel'dan köken alan bir animede çok sevdiğim Sword Art Online'dir. Çizgi filmlerde böyle bir özellik söz konusu değildir.

  6. Alıntı olarak; ''Temel fark çizgi filmlerin iki boyutlu, çizgilerle tasarlanması, üretilmesi animelerin ise üretilmiş üç boyutlu karakterlerin sanal ortamda anime edilmesi (oynatılması, canlandırılması) ve bunun filme çekilmesidir. içerik açısından her ikisi de bebek filmlerinden pornolara kadar geniş bir yelpazeye hizmet eder. Çizgi filmde ressam 24 kareyi de hatta daha kalitelisi saniye için 25 kareyi de çizer''

  7. Animeler ''Seyiuu'' denilen eğitim almış ses sanatçıları tarafından seslendirilir, çizgi filmler ise genellikle arka fonda müziklerden ibaret olup seslendirmesi için çok çaba sarfedilmez.

  Liste böyle uzar gider. Kısacası animeler ile çizgi filmlerin arasında dağlar kadar fark var, yine de kararı size kalmış. Gelelim asıl konumuza, ülkemizde konusu aşk üzerine olup uzun süredir devam edilen dizilerin bu denli reyting alıp gerçekten sanatsal olarak nitelendirebileceğimiz animelerin popüler olamamasının bence tek nedeni yukarıda da belirttiğim gibi animeleri çizgi film kategorisinde değerlendirilip ''Çizgi filmler çocuklar içindir'' ibaresinin değer görmesidir. Japonya'nın teknolojisi ve yaşam tarzını benimsemeye çalışan biz nedense Japonya'nın ulusal değer olarak kabuk ettiği anime ve mangaları bu denli küçümseyebiliyoruz, bu da ayrı bir merak konusu.

 • Ön yargılı olmasalar da televizyonlarımızda animeler çıksa. Evlendirme programlarından çok daha iyi oldukları kesin.

  2
 • Ülkemizde ufak yaştakilerin sık sık izlediği ve bu yüzden 'çocuk işi' olarak gözüktüğü için gözümden düşmüştür

 • japon kültürünü,Japonya halk ideolojilerinin ve toplum mitlerini sanatsal şekilde ortaya çıkartan yapımlardır ayrıca.

  1
 • bizim orada çizgi film derler sittin sene kabul ettiremezsin

 • japonya'da en sevdiği çizgi film sanatı, kendilerince çizim sanatı ve yöntemleri vardır. türk toplumu tarafından da çok sevgilen bir çok çizgi karakteri vardır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -