anadolu çomarı

 • fon müziği için tıklayınız link

  malum partiye oy verenler için kullanılan küçümseme ifadesi. yani sadece malum parti olsa yine iyi efendiler bu gruba her yerde rastlarsınız. sadece anadolu değil ha, kafanız karışmasın. her yerdeler her yerde, her türlü formda karşınıza çıkarlar. aşağıdaki alıntıda ve şükrü erbaş üstadın şiirinde bu güruhun bazı özelliklerini görebilirsiniz.

  şükrü erbaş şiiri (bkz: köylüleri niçin öldürmeliyiz)

  ''karakteristik hareketlerinden bazıları aşağıdakilerden oluşan insan grubudur.

  1) köyde kavaklık ve sota bir yerde eşek, tavuk ne bulduysa düzdükten sonra gusül abdesti alıp "dünya imamların duaları ile ayakta duruyor gardaş yohsa başımıza daş yağar" derler.

  2) pide, ekmek sırasında kadınları "evde misafir var ya da romatizmam var yavrum" diyerek erkekleri ise envai çeşit senaryo veya miadı çoktan dolmuş hısımlık gösterileriyle en ön sıraya geçerler.

  3) devletin verdiği teşviği duyunca 3 dönümlük arazisini 300 dönüm gösterir cuma günleri namazda boy gösterip olur olmaz yerde "allllaah" diye ses çıkarıp şov yaparlar.

  4) şehirde yaşayıp memur vs. olanları cuma namazında farzı kıldıktan sonra göz ucuyla etrafını kolaçan edip cemaatte tanıdık kimse yoksa aceleci hareketlerle "genelde saatlerine dikkatlice bakarak" sanki çok acil işi varmış gibi camiden uzaklaşırlar.

  5) yaşadıkları habitatın (şehir, kasaba vs.) sınırlarını terk eder etmez bambaşka biri olup her türlü günah ve yanlışın zeminini yoklarlar. dönüş otobüsünde veya arabasında "habitat ayarlarına" geri dönerler.

  6) devlet dairesinde veya başka herhangi bir yerdeki işini yaptırabilmek için her türlü siyasi kimliğe, kişiliğe ve mağduriyete kolaylıkla bürünürler.
  en önemli ilkeleri "götünü yiyeyim abi"dir. işlerini yaptırmak için her türlü kıçı rahatlıkla ve iştahla yalarlar.

  7) kitap vs. okumaz, okuyanlara, eğitimlilere karşı içten içe nefret ve gıpta arası acayip bir duygu beslerler. tek öğrenme metotları "dinlemek"tir.

  8) şehirlerine gelen üniversiteli kızlara fahişe gözüyle bakıp eğer bu kızlarla ilgili en ufak bir macera ihtimali belirirse dükkanı, bakkalı ve hatta evlerini bile elden çıkarırlar.

  9) çok büyük bir kısmı "define", "gömü" vs. bulmanın hayali ile yaşarlar.

  10) babadan kalan 10 dönüm araziyi paylaşamazlar. kendi kardeşlerine ağza alınmayacak laflarla en şaşılacak kötülükleri yapmaya hazırdırlar. 1-2 dönüm için kardeşinin kafasına dikey olarak balta, nacak, kürek vs. saplamak dahil öldürmeye ve yaralamaya hazırdırlar.

  11) kurbana ortak girdilerse,
  a- ya kurbanı alanı iyi kurban seçmediği için eleştirirler,
  b- ya da etin iyi tarafının paydaşlardan birine gittiğini ileri sürerler,
  c- genelde kırgın veya kavgalı olarak kurban ibadetini tamamlarlar.

  12) hac ve umre ziyaretlerinin amacı genellikle hava basmak veya rekabette altta kalmamaktır.

  13) çoğunluğu okuduğu duanın, surenin hemen hiçbirinin anlamını bilmez, merak da etmez.

  14) oldukça çirkin ve tekdüze imzaları vardır. büyük bir kısmı isimlerinin baş harfini yuvarlak içine alıp bu yuvarlağına altına her imzalarında farklılıklar gösteren çizgiler eklerler. bir diğer favori imzaları ise iki ucunda üçgene benzeyen ve arasında inip-çıkan çizgilerden oluşan bir formdadır.

  15) çözmeye çalışıp neredeyse tamamını boş bıraktıkları bulmacanın içinde resimler falan varsa bunlara boynuz, gözlük ya da vampir dişleri gibi şeyler eklerler''

  ...

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -