allosaurus

 • geç jura döneminde (155 - 145 milyon yıl evvel) yaşamış theropod alttakımı mensubu etçil dinozor türüdür. omurga yapısıyla ve kafası üzerinde bir çift balta gibi duran çıkıntılarla kendisini diğer avcı dinozorlardan ayrılan özelliklere sahipti. boyları 8.5 ila 12 metre arasında değişebiliyordu.

  allosaurus güçlü arka ayakları üzerinde hareket ediyordu. pençeleriyle avını parçalamak için muhtemelen zaman zaman ön ayaklarını da kullanıyordu. fosillerden elde edilen bilgiler, pusu kurarak ve avına sinsice yaklaşarak avlanan bu dinozorların gruplar hâlinde de avlandıklarını gösteriyordu. koku alma, duyma, görme, iz sürme, organize olma ve harekete geçmek için mesafe ayarlama yeteneklerinin gelişmiş olduğu tahmin ediliyor. araştırmalardan allosaurus ısırığının bir aslanınkinden daha zayıf olduğu tespit edildi, ama zayıf olan ısırığına rağmen kafatası ve boyun kasları güçlü olduğu için, allosaurus'lar avlarını bir-iki darbede ağır bir travmaya sokup kan kaybından ölümlerine sebep olabiliyorlardı.

  allasaurus'ların, kendilerinden daha büyük theropod'lar ve tyrannosaur'lar ortaya çıkana dek habitatlarındaki en güçlü avcılar oldukları, av potansiyellerininse genel olarak camptosaurus gibi küçük otobur ornithopod'lar ile stegosaurus gibi daha büyük otobur dinozorlar yahut henüz yetişkinliğe erişmemiş sauropod'lar olduğu düşünülmektedir.

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -