aktif koruma sistemi

 • Aktif koruma sistemi zırhlı araçları saldırılardan korumak için uygulanan sistemlerinin bütününe verilen addır. iki türlü aktif koruma sistemi vardır:

  1-Soft kill (işlevsel imha)

  2-Hard kill (Fiziksel imha)  Soft kill tehlikeyi imhadan ziyade hedeften saptırma yöntemlerine verilen addır.Buna örnek olarak ısı güdümlü füzelerden hava araçlarının korunma yönteminden bir tanesi olan flare sistemi verilebilir.Yüksek sıcaklıkta atılan saptırıcılar ısı güdümlü füzeleri saptırarak aracın güvenliğini sağlar.  Hard kill ise daha çok zırhlı kara araçlarının rpg tarzı antitank silahları ile hasar almasını önlemek amacıyla kullanılır. Bu sistemi ilk defa SSCB çeçen mücahitlere karşı zırhlı araçlarının etkisiz kalması sonucu tasarlamıştır.Batı ülkeleri ise kendi sistemlerini geliştirseler de aktif olarak kullanılan bir sistem bulunmamaktadır.Sebebi ise Avrupa ülkelerinin piyadeye önem vermesidir.

  Daha sonraki dönemde Afgan savaşlarında Drozd adı verilen Sovyet sistemi T-55A tanklarında aktif olarak kullanılmıştır. Ancak sistemin bir dezavantajı vardır. Tank yakınında piyade bulunduğu takdirde zarar görebilir.Dolayısıyla mekanize birliklerinde kullanılır.  Bu sistemler her ne kadar Rpg tarzı antitank silahlarına karşı %80 in üzerinde başarı yakalasalar da sistemin kara mayını , tank topu ,tanksavar tüfeği gibi silahlara karşı faydası yoktur.

  Sistemlerden birkaç örnek:

  Trophy(israil)

  Arena(Rusya)

  Quick Kill(ABD)

  Zaslon(Ukrayna)

  Akkor(Türkiye)

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -