akkra

 • afrika ülkesi gana'nın başkentidir. şehir, gana körfezi'nde dalgaların sürekli dövdüğü bir kumsalın ardındaki yamaç boyunca uzanır. şehrin yaklaşık 30 km doğusundaki tema, yapay limanıyla bugün gana'nın en büyük yük ve yolcu limanıdır.

  akkra, bir balıkçı köyü olarak kurulmuştur. xvıı. yüzyılda avrupalılar burada ticaret merkezleri kurdular. eskiden şehre deniz yoluyla gelen yük ve yolcular, dalgaların üzerinden kayan kanolarla akkra'ya taşınırdı. xvııı. yüzyılda akkra'ya giden bir gezgin; "kanolar sık sık ters döner ve beyefendiler iyice ıslanırlardı" diye anlatır.

  bugün gana devlet başkanının resmî konutu olan osu şatosu danimarkalılar tarafından yapılmıştır. 1877 yılında ingiltere sömürgesi olan altın kıyısı'nın başkenti akkra, sömürgenin 1957 yılında gana adıyla bağımsız oluşundan sonra yeni ve çağdaş bir yapılaşma sürecine girmiştir. günümüz akkra şehri, geleneksel ve çağdaş afrika şehirciliğinin bir sentezidir. bağımsızlık anıtının bulunduğu şehir meydanına "siyah yıldız meydanı" adı verilmiştir.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -