ak parti iktidarının iç ve dış siyaset performansı

 • özellikle son iki döneme yönelik olarak:

  iç politikada, cemaat denilen yapılanmaya pozitif ayrımcılık uygulamış bir iç siyaset modeli tablosu ile başlayalım. öss sınav sorularının birilerine dağıtılmasına göz yummak ve birilerinin devletin önemli kurumlarını, o makama gelebilmenin hakkını vermeden işgâl etmesini sağlamak. daha sonra bu insanların illegal yapılanma olduğunu ilân edip, çalınan öss soruları da dahil olmak üzere bir dizi tasviye operasyonu başlatmak. "bizi kandırdılar" diyerek, mağdur edebiyatına sığınarak günah çıkarmak. özeleştiri nerede? (bkz: 404 not found)

  bu yapılanı yaşadığım ömür boyunca ne unutacağım, ne de unutturacağım. and olsun! biz, birileri bizim hakkımızı çalıyor derken, rüzgârın estiği yöne kapılmayı değil, erdemli olmayı tercih ederken bu ülkenin üvey evlatları konumunda bırakıldık. kul hakkının hiçbir şekilde tövbesi yoktur!

  türkiye'nin israil ile karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdı. bu hususta doğru bir politika izledikleri yadsınamaz bir gerçek. ama ya mısır? mısır devriminde, ülkeyi yönetenler bireysel olarak ve parti olarak taraf tutabilirlerdi. ama, ülke ve millet adına böyle bir lüksleri yoktu! büyük bir yanlış yaptılar. kaldı ki, türkiye bugün mısır ile arasını düzeltme çabasında ve türkiye'de de mısır'da da hâlâ aynı yönetimler var.

  ukrayna krizini, bölgenin doğusuna ve gürcistan'a da yayma politikası izleyen avrupa birliği'ne karşı çıkarlarımız gereği rus kanadında yer aldık. bu dönemde rusya ile yakınlaştık. ama sonra ne oldu? bizim müdahale etmekten geri durduğumuz suriye sınır hattına gelip ruslar çöreklendiler. kaçınılmaz olarak rusya ile savaş sürecine girdik. suriye'nin türkiye ile olan kuzey sınırında etnik temizlik yapıldı ve burada ikinci bir pkk terör örgütünün temelleri atıldı.mustafa kemâl atatürk'ün "hattı müdafaa yoktur, sattı müdafaa vardır" sözü bu durum için söylenmiştir. maalesef ki, daha uzun seneler boyunca türkiye, bu beceriksizliğin bedelini ödemeye mahkum olacak!

  türkiye imf'ye borcunu ödedi, tam bağımsız oldu ve yeni türkiye masalları anlatarak, çeşitli devletlerin kendi içerisinde yaşadıkları gelişmelere, iç bölünmelere taraf tutar, tuttuğu tarafı belli eder bir anlayışla yaklaşmak başlı başına bir hata. ayrıca, türkiye borcu olduğu zamanlarda dahi kendi çıkarlarına ters düşecek gelişmelere bu şekilde yaklaşım sergilememiştir. kıbrıs buhranında olduğu gibi gerektiğinde askerî müdahale yapmasını da bilmiştir. akp, gerektiği zamanlarda bunu yapamadı, hata yaptı.

  iç güvenlik paketi diye ortalığı kırıp geçirmelerine karşın, iç güvenlik paketi meclisten geçtikten sonra terör olaylarının artış göstermesi?

  on seneyi aşkın bir süredir iktidarda olmasına rağmen, cumhurbaşkanlığı makamına da sahip olmasına rağmen, ülkede birçok değişiklik gerçekleştirebileceği halk desteğini oy olarak arkasına alabilmiş olmasına rağmen, hâlen türkiye'nin ihtiyacı olan anayasa değişikliğini gerçekleştirememiş olan bir ak parti.

  ak parti'nin haklarında yolsuzluk iddiaları çıkan vekillerini yargıya teslim etmemiş ya da edememiş olması. melih gökçek'in ankara'yı parsel parsel sattığını söyleyenin ak parti'nin önde gelen kurucularından birisi olması.

  muhalif kanadın yaptığı tek bir hatanın, ak parti'nin yaptığı tüm hataların üzerini örtecek bir kusur olarak sunulması.

  bir taraftan kendisine yönelik eleştirilerden ve dezenformasyon süreçlerinden yakınan, ama kendisinin de çıkarları için her türlü dezenformasyon unsurunu kullanmaktan geri adım atmadığı bir parti: (bkz: adalet ve kalkınma partisi)

  tüm bunlar, iç ve dış siyasette neden çalkantılı bir süreç yaşadığımızın cevaplarıdır. iç mihrak, dış mihrak gibi unsurlar muhakkak ki inkâr edilemez. fakat, ak parti iktidarı da onların işlerini zorlaştırmayı hiç beceremiyor nedense...

 • her gecen gun dibe dogru coken performanstir. ic siyaset malum onune gelene eyy paralel,ey cehape, eyy gezici deyip etiketleyip hakaret eden idarecilerimiz dis siyasette de butun komsu ulkeler basta olmak uzere eyy diyerek onlarinda hakkindan geliyor.!
  insanlar "kotunun iyisi" mantigindan cikmadigi surece hem icte hem dista sivamaya devam edeceklerdir.
  bize de bunun faturasini cebimizle, canimizla odemek dusecek!

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -