ahmet yıldızhan

 • Bel Fıtığında Egzersizlerin Önemi
  Bel fıtığı özellikle 30 yaş sonrasında hareketsizlik, yanlış duruş, fazla kilo ya da genetik olarak omurganın bel fıtığına yatkın olması gibi sebeplerden ortaya çıkan, tedavi edilebilir bir sorundur. Omurga insan vücudunun dengede durmasını, destek almasını sağlayan bir yapı olarak mutlaka korunmalıdır. Bu bağlamda omurgada ortaya çıkabilen bel fıtığı ve dar kanal gibi sorunların önüne geçebilmek için bölgeyi güçlendirecek egzersizler yapmak önemlidir.
  Kasların güçlenmesi için yapılan egzersizler bel fıtığının ortaya çıkma ihtimalinin azalmasında etkilidir. Egzersizler kadar düzgün postür çalışmasının da yapılması gerekir. Özellikle masa başı çalışanların otururken pozisyonlarına dikkat etmesi tavsiye edilir. Sağa ya da sola dönüşlerde, eşya kaldırmada ani hareketlerden kaçınmak, ağır kaldırmamak ve bel bölgesini koruyacak egzersizler yapmak bel fıtığı için koruma sağlanmasında etkilidir.
  Sağlınızın Temeli Omurganız

  Bel fıtığının ortaya çıkma ihtimalinin azalmasını sağlamak için düzenli olarak egzersiz yapmak oldukça önemlidir. Bu alanda yapılan çeşitli çalışmalar sonucunda görülmüştür ki düzenli ve doğru bir şekilde egzersiz yapmak bel fıtığının ortaya çıkma riskini oldukça önemli bir oradan azaltıyor. Bel bölgesinde bulunan kasların daha güçlü olması bu bölgede ortaya çıkabilecek sorunların azalmasında etkili oluyor. Bel fıtığı teşhisi olan ya da ailesinde çok sayıda bel fıtığı bulunanların ağırlık kaldırarak yapılan egzersizlerden uzak durmaları da oldukça önemli. Bel, sırt bölgesini güçlendirecek egzersiz ve sporların başında yüzme, bisiklete binme ya da yürüyüş gibi sporlar yer almaktadır. Düzenli olarak yapılan egzersizlerin uzun vadede omurgayı güçlendireceği ve bel fıtığı için önlem olacağı unutulmamalıdır.
  Teşhis Sonrası Egzersiz

  Bel fıtığı teşhisi konulduktan sonra egzersiz yapmanın bir işe yaramayacağını düşünmek büyük bir hata olacaktır. Bel fıtığının seviyesine ve kişinin fiziksel durumuna göre egzersiz yapması ya da yaptığı egzersizleri devam ettirmesi tedavi açısından önemlidir. Teşhis sonrası yapılacak egzersiz seçiminin mutlaka bir uzman tarafından yapılması ve planlamanın da kişinin fiziksel durumuna uyarlanması önemlidir. Aksi takdirde bel fıtığının ilerlemesine neden olabilecek hatalar yapılabilir.
  Doç. Dr. Ahmet Yıldızhan
  Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahisi Uzmanı
  www.belfitigi.com

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -