ah güzel istanbul

 • 1966 yapımı, yönetmenliğini atıf yılmaz'ın, senaryosunu safa önal ve ayşe şasa'nın hazırladığı, başrollerinde sadri alışık ve ayla algan'nın olduğu, türk sineması'nın gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden biri olan yapım. konu olarak Eski bir istanbul beyefendisi olan Haşmet(Sadri Alışık) ve büyük şehre gelip şarkıcı olmak isteyen Ayşe(Ayla Algan) nin hikayesini ele alan film aynı yıl italya'daki bordighera film şenliğinde özel ödüle layık görülür.

  --- spoiler ---
  ‘Hicaz Makamında Ut Taksimi’.
  Haşmet, arkadaşları Aktör Şefik (feridun çölgeçen), Balıkçı ibrahim (ihsan yüce), Bakkal Halil (danyal topatan) sigara dumanı ve Yeni Rakı eşliğinde sohbet içindeler. Mekân Rıfkı’nın (hakkı haktan) Meyhanesi.
  Haşmet; “Hiç mi âşık olmadık Şefikciğim? Acımak bizimkisi. Genç, cahil, korkak bir kız için duyulan bir endişeden ibaret.”
  ibrahim; “Zannetmem Abiciğim! Affına mağruren yani.”
  Haşmet; “Yaa! Sen de mi ibrahim?”
  ibrahim; “Seninkisi acımaksa, buna Ayşe’den daha layık olanlar var. Şimdi biz kime acıyacağız? Yüz binlerce çalışan fakir Türk kızına mı, yoksa Ayşe gibi işin kolayına kaçanlara mı? Lafı biraz macunlayıp uzattıysam hoş görün. Hadi sıhhate.”
  --- spoiler ---

  seyircisine böyle içtenlik ve samimiyet vaadeden bir filmdir ki tam elli yıldır en iyi filmler içerisinde sayılıyor.

  izlemek için buyrun buradan: ah güzel istanbul

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -