adriyatik denizi

 • akdeniz'in bir kolu ve en kuzey ucu olan adriyatik denizi veya diğer ismiyle adriya denizi, balkan yarımadası'nın batı kıyıları ile italya yarımadası'nın doğu kıyıları arasında kuzeybatı yönünde uzanmaktadır. adriyatik denizi'nin italya yarımadası'nda bulunan batı kıyıları sığ ve kumluk, balkan yarımadası'nda bulunan doğu kıyıları ise boylu boyunca kayalıktır. doğu kıyıları boyunca uzanan kayalıkların karşısında çok sayıda ada ve adacık vardır.

  adriyatik'in deniz yatağı mercan ve denizkabuklarıyla doludur. denizin uç noktasında, po deltası'nın hemen kuzeyindeki adada kurulmuş tarihî venedik şehri (venesia veya venetsia) vardır. dünya üzerinde kurulmuş en güzel şehirlerinden birisi olan venedik'in adriya denizi ile "evli" olduğunu vurgulamak amacıyla, altı asırdır geleneksel olarak düzenlenen törenlerle altın bir nişan yüzüğü denize atılır. günümüzde adriyatik'in en önemli limanı triste'dir.

  3
 • kıyıları hayvan gibi rüzgarlıdır. hele hırvatistanın adriyatik kıyıları, aman yarabbim. boşuna uğraşmayın, çıplak ve dazlak gidin, raad raad gezin.

  1

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -