aden

 • arabistan yarımadası'nın güney kıyılarındaki yemen cumhuriyeti'nin başkenti ve en önemli liman şehridir. kızıldeniz'in güney girişinin doğusunda kurulmuş şehrin limanı, sönmüş yanardağların kalıntısı olan iki kayalık yarımada arasındadır.

  aden'de nüfusun genelini araplar oluşturur. sıcak bir iklim kuşağında bulunan şehir, bazı yıllar hiç yağış almaz. deniz suyunun buharlaştırılmasıyla elde edilen tuz, kentin en önemli ihraç ürünlerinden birisidir. ayrıca, batıdaki yarımadada petrol rafinerisi bulunmaktadır.

  aden, eski çağlardan beri denizcilerin uğrak yeridir. arap denizcilerin eskiden köle ticaretinde kullandıkları üçgen biçimindeki arap yelkenlisi, aden'de geleneksel olarak hâlen yapılmaktadır.

  şehir, 1839 yılında ingiliz sömürgeciler tarafından işgâl edildiğinde, içerisinde hepi-topu 400-500 kişinin yaşadığı bir liman kasabası büyüklüğündeydi. ingiliz yönetimi altındayken, buharlı gemilerin yakıt ihtiyaçlarını karşıladıkları bir kömür istasyonu oldu. 1869 yılında süveyş kanalı açılınca, avrupa'dan hindistan'a, avustralya'ya ve uzak doğu'ya giden deniz yolunun uğrak noktası, gemiler için bir ayaryakıt istasyonu hâline geldi.

  1963 yılında kurulan güney arabistan federasyonu'nun en önemli eyaleti konumunda bulunan aden, 1967'de yemen cumhuriyeti'nin sınırları içerisinde kaldı ve başkent yapıldı.

  2

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -