8 yaşındaki kız çocuğunun başını kapatmak

 • başını kapatmak diyorum çünkü o yaştaki bir çocuk kendi düşüncesi ve isteğiyle ka-pa-na-maz.yetmemiş gibi bir de milli takım seromonisine çıkarılıyor.eğer inanılan ve uğruna saçma sapan işler yapılan bir yaratıcı varsa umarım inanmayanlardan önce bu şerefsizleri cayır cayır yakar.siz dindar falan değilsiniz , kendi egolarınız uğruna el kadar çocuklara manevi işkence eden din sapkınlarısınız.

  bunu yapanların aynı zamanda çocuklara tacizde bulunup tecavüz eden kanı bozuk şerefsizlerle aynı kişiler olması da hiç şaşırtıcı değil.

  edit: #93524 çok güzel bir noktaya parmak basılmış yazar arkadaşa teşekkür ediyorum. hıristiyanlıktaki doğan çocuğu vaftiz etme ya da islamiyet inancındaki kulağa ezan okuma gibi uygulamaların da doğru olduğunu düşünmemekteyim.bu başlığı açma sebebim islamla olan derdim değil, gündemle alakalı olmasıydı.diğer dinlerdeki yanlış uygulamaları da sonuna kadar konuşabiliriz içiniz rahat olsun.

 • Demek ki 8 yaşındaki bir başı açığa çocuk gözüyle bakamayacak kadar zavallıdir.

 • iyi bir şey yaptığını düşünen ailelerin gerçekleştirdiği eylemdir.
  dinimiz gereği, yanlış bilmiyorsam, insanlar kendi iradeleri ile karar verirler bu duruma. o yaştaki çocuk daha sabi sübyandır. Şartlar gereği ergin olması, buluğ çağına gelmesi ve aklı başında olması gerek kişinin. mübarek o yaştaki çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu bile tam bilmiyor. kalkmış başına eşarp örtüyor ailesi. Yapmayın etmeyin. Büyüsün biraz daha. sonra anlatırsınız dinimizi, isterse örter. Bu kadar da baskıcı bir aile olmayın.

  teyzemin mahallede, bir komşumuzun kızı var. kendisi kapalı bir kadın. kızına da daha 8-9 yaşına gelmeden ojedir bilmem nedir sürmesini yasaklamış. Yanlış görmediysem kafasını da örtmüştü. Bu nedir bir söyleyin? Bu çocuk nereden bilecek bunun yanlış olduğunu? Kendi aklı yerine gelsin, o zaman yapar. Ki zaten öyle bir aileden türbansız bir kız çıkması zor. Annesinden gördüğünü uygulayacaktır ileride.

 • Sanki doğar doğmaz ilk duyduğuna inanmış
  Hemen ardından da kapıları kapatmış
  Yeter ki şu aciz beden tam doysun
  Zaten ruh ve akıl bataklığa saplanmış

  2
 • bu eylemi gerçekleştiren aileler daha sonra kızları reşit olup aklı ermeye başladığı zaman, gittiği üniversitede başını açtığı zaman "kızımızın aklını çeldiler, yoldan çıkardılar" diye çevreye suç atar, kızları okutmaktan bu nedenle çekinirler.

  sorun çevrede veya okutmakta falan değil bre cahil. sen o kızı daha sübyanken bu kadar baskılarsan sonuçlarına da katlanacaksın.

  reşit olana kadar başını kapatmayan her kız sandığınız, korktuğunuz gibi olmuyor merak etmeyin.

  aptallıktan başka bir şey değildir.

 • Niye bu kadar zorunuza gidiyor ? niye bu kadar yirtiniyosunuz ? bi sakin olun bakalım . çocuğu tanıyor musun ? Çocuğa sordun mu bu durumdan hoşnut musun diye ? Kendi egolarınız derken, o örtüyü takmasina artık kim vesile olmuşsa buradan nasıl bir ego tatmini çıkarılabilir anlamadım. Din sapkınları demişsin, ortada görünürde sapkınlık göremedim inandığı kitapta ne yazıyorsa ona göre davranıyor inandığı değerler seni de zerre ilgilendirmez. Ayrıca bildiğim kadarıyla sahaya çıkan çocuklar mülteci Suriyeliler kasmanıza gerek yok.

 • Mantık doğru yaklaşım yanlış.
  Çok ilginçtir:
  8 yaşında bir çocuk ne kadar fiil ehliyete sahiptir? Yaptıklarının ne kadarından sorumludur ve ne kadar mantıklı kararlar alabilir?

  Olduki "anne ben okula gitmek istemiyorum" dedi. Ne olacak anne: "tamam yavrum özgür iraden" deyip göndermez mi yoksa okulun, okumanın önemini anlatıp gönderir mi?

  Her çocuk yönlendirilmelidir bu ona aslında seçenek olarak sunulmalıdır tabi ki seveceği şekilde.

  Şimdi, "türban taktı aha da oldu mu bu şimdi" deyip köşeye çekilmek kocaman bir dini yok saymaktır. O vakit inançsız bir kafayla düşünülecekse fikir beyan etmenin de manâsı yok. Her türkü haklı çıkarsınız.

  Sıkma ve korkutma konusunda haklılık payı vardır bu düşüncenin sadece, türban ile alâkalı bir durumda değildir. tabii gelişim döneminde her türlü yaklaşım ileride çocuğu etkiler.

  O vakit dinin gereğini yerine getirmeye çalışan birey, çocuğunu inançlı yetiştirmelidir. bu inanç sisteminin temelinde vardır ama sevdirerek dinin güzelliğini göstererek olmalı bu. ilk emrin " ikra" olduğu bir din için, ilim irfan mantığı çerçevesinde daha güzel olacaktır bu. Çocuğun elini tutup kiliseye gitmek gibi, kimse onları eleştirmez çünkü zorlamazlar. Vatikan'da kutsanır el kadar bebekler, kimse lafını etmez çünkü dert islâmdır.

  Neyse kişileri, özellikle inançlı kimseleri bağnazlıkla yaftalamak çok kolaydır hakeza çoğu da öyledir ama bu dinin değil aha da bu " oku" emrini yerine getirmeyen sözde müslümanların eksikliğidir. Pekâlâ inançlı olarak da aydınlığa erişilebilir. tarih bunun örnekleri ile doludur, okumasını ve doğru yerden bakmasını bilene.
  Hadi bakalım.

 • türkiye ile isveç arasındaki son millî maçta sergilenen başörtülü çocuk olayının aynısı, isveç'in kendi evinde başka bir ülkeyle oynadığı bir maçta da yaşanmıştı. hangi ülkeydi hatırlayamıyorum, ama bunu birkaç sene önce gördüğümü çok iyi hatırlıyorum. orada bu durumu bir polemik hâline getirmişler midir bilmiyorum. isveç'te de başörtüsü yasalarca serbest bırakılmıştır.

  yahu türkiye'de ve dünyada senelerdir reklam sektöründe çocuklar kullanılıyor. bunu eleştiren insan sayısı pek fazla değildir. en azından bu durumu ortadan kaldırabilecek kadar fazla değildir. hatta reklamcılık sektörü bir dönem çektiği reklamlarda oynayan çocuklara sosyal sigorta girişi yapıyordu ve o dönemde erken sigorta kaydının daha erken emeklilik imkânı sağladığı hukuksal şartlar mevcuttu. aileler pragmatik anlamda faydalı gördükleri için çocuklarını reklam filmlerinde oynatmak için birbirleriyle yarışıyorlardı. zannedersem daha sonra bu durum için bir düzenleme yapıldı.

  sadece hükûmet eleştirisi yapmak için bazı insanların çocukları kullandıkları da bir gerçek maalesef. ama, eleştiri yapan insanlar çocuk hakları husunda girişimci ve duyarlıdır orası başka tabii.

 • Kimsenin çocuğunu nasıl yetiştireceğine siz karar veremezsiniz! 8 yaşında bale yapan dans eden çocukları alkışlarsınız o çocuklar kendi isteği ile mi bale yapıyor? aileler çocuklarına bale öğretince ay ne kadar modern, dini vecibelere alıştırınca aaaooovvvv, hadi ordan!!

 • bale yapan çocuk dilerse baleyi bırakabilir ve hangi aktiviteyi yapmak isterse onu yapar peki ya daha 8 yaşında başı örtülen çocuğun seçme hakkı kalır mı bir daha. üstelik baleye gönderilen çocuk hiç bir zaman zorla dayatma yada korkutmayla gönderilmez. ikisi kıyaslanamaz bile. daha mantıklı düşünmeye gayret gösterin.ayrıca şununda altını çizmek isterim ki kapalı bireylere saygım sonsuz ama kendi iradesiyle kapanan ve bir o kadar da açık insanlara saygısı olan kişilere. başaka bir entry de de söylemiştim bırakın çocuklarımız çocuk kalsın. anlatın dinimizi doğru olanı gösterin ama kendilerini ifade dahi edemedikleri yaşta dayatma yapmayın !

 • küçük kızın başını açarsa tokat yiyeceği kesindir.korkudan açamaz.zamanla alışır.
  o mutlu,ana babası mutlu yaşanılır gidinilir.

  3
 • Ben bu güne kadar 8 yaşındaki bir çocuğa başörtüsü dayatması yapıldığını görmedim.Olan şey genelde şudur:


  Ebeveynler çocuğa başörtüsünü sevdirmek ve büyüdüğünde rahat etmesini istediklerinden başörtüsünü çocuğa takar ve olumlu yorumlar düzerler...
  -aaaa bak ne kadar güzel oldu vs.
  Çocuk bunalırsa 5 dk içerisinde çıkarır,çıkarmaz ise de en fazla 1 saat falan başında kalır,anne asla zorlamaz kendi haline bırakır.Bazı dingiller bu 5 dk. Kısımda fotoğraf çekip internete koyar sonra başka dingiller de onu görüp yuh çocukların başını örttüler diye ortalığı ayağa kaldırır.sakin olun kimse 8 yaşındaki çocuğun başını zorla örtmez...

 • Sonra da o kızın ilerde abartının en yuksek derecesinde aćıldığını gorurüz ne yazık ki.Yapmayın ben de kapalıyım abim cok sert bi insan oldugu halde hiçbir mudahalede bulunmayip bilakis severek kapanmama vesile oldu.Allah razi olsun ondan.Bu yüzden nefret ettirmeyin sevdirin.Lütfen..

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -