8 mart dünya emekçi kadınlar günü

 • dünya kadınlar günü ya da dünya emekçi kadınlar günü her yıl 8 mart'ta kutlanan ve birleşmiş milletler tarafından tanımlanmış uluslararası bir gündür. insan hakları temelinde kadınların siyasî ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, iktisadî, siyasî ve toplumsal başarılarının kutlanmasına ayrılmaktadır. türkiye'de ise 8 mart dünya emekçi kadınlar günü ilk kez 1921 yılında "emekçi kadınlar günü" olarak kutlanmaya başlandı . ( kaynak: vikipedi )

  --- spoiler ---

  "dünya kadınlar günü" dendiğinde, anlamsal olarak oldukça soyut ve yetersiz kaldığını düşündüğüm bir gündür. üretim süreçlerinde kadının da harcadığı emeğe vurgu yapması, kadının da rolü olduğunu belirtmesi açısından "dünya emekçi kadınlar günü" ismi ile anılması daha doğrudur.

  --- spoiler ---

  ayrıca (bkz: kadın hakları tarihi)
  ayrıca (bkz: erkeklik istisnai bir durumdur fotoğraf sergisi)

  5
 • An itibariyle yaklaşık 4.5 saat kalan gündür,önemli bir gündür.

  Dünyanın dört bir yanında emek harcayan,çile çeken,kendisine ve sevdiklerine daha güzel bir dünya sunmak için çabalayan,ezilen,hor görülen,tecavüz edilen,taciz edilen,darp edilen,namus ayağına işkence edilen ve benzeri bircok zorluğa ve insanlık dışı muameleye maruz kalan kadınların günü yarın.

  Sırf bir gün değil her gün hakettıklerı değeri görmeleri dileğiyle tüm kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun.

  5
 • yarın saat 12.30 - 13.00 saatleri arasında, bir üniversite kulübümüz öncülüğünde, omü yaşam merkezi'nde, 8 mart dünya emekçi kadınlar günü için kitap okuma etkinliği yapılacak .

  bütün kadınların dünya kadınlar günü kutlu olsun!

  6
 • Tanju Okan Farkı:
  -Kadınla buluşmaya gittiğinde yanına kırbacını almayı unutma!
  -Kadını, kadının içinde özgürlüğe kavuşturmak...
  -Kadın, derinliği mimiklerle anlatan bir yüzeydir.
  -Kadınlar hakkında sadece erkeklerle konuşmak gerekir.
  -Kadın yaradılış olarak güçlüden hoşlanır. Friedrich Nietzsche
  ........
  Eşyalar toplanmış seninle birlikte
  Anılar saçılmış odaya her yere.
  Sevdiğim o koku yok artık bu evde
  Kıyıda köşede gülüşün kaybolmuş
  Ne olur terketme yalnızlık çok acı
  Bu renksiz dünyayı sevmiştik birlikte
  Sen... Kadınım... Tanju Okan

 • Tüm dünya kadınlarının kadınlar günü kutlu olsun
  Kadın olabilmek zor iş.

  6
 • Dünyanın en narin varlıklarının günü kutlu olsun
  http://galeri.omusozluk.com/k/3149/ + 8 mart dünya emekçi kadınlar günü
  #BizSamsunsporluyuz
  #8MartDünyaKadınlarGünü

 • kadınlar günümüz kutlu olsun efendim.

  sessiz kalmayın size yapılanlara. şikayetçi oldunuz diye size yapılabilecek olanlardan korkmayın. Birçok kadın sessiz kaldığı için çektiği işkenceleri çekmeye devam ediyor. Biz kadınlar sessiz kalmayıp, sesimizi çıkarmalıyız ki karşılarında dut yemiş bülbül veya korkak birilerini görmesinler.

  8
 • "sevişti bir bakir ile bakire, erkeğe milli dediler, kadına fahişe."

  cemal süreya

 • tüm anaların da kadınlar günü kutlu olsun...
  http://galeri.omusozluk.com/k/3150/ + 8 mart dünya emekçi kadınlar günü

  7
 • Bu devirde bile kadin olmayi basaran guclu ve kararli bir sekilde yoluna devam eden kadinlarimizin gunudur

  4
 • Daha güzel günlerde kutlanmak üzere rafa kaldırılan gün.

  Yazık bugün bir çok insan karısına yoldan geçerken eline tutuşturulan bir karanfili güya hediyeymis gibi verecek anlamını bilmeden. Sonra yine başlayacak itmelere kakmalara kufurlere şiddetlerde hakaretlere..

  Ne avrat ne kız ne karı.. Kadın kadındır
  Kadın annedir
  Tüm kadınlarımızın günü kutlu olsun
  Ne kadar kutlanabilinirse!

  4
 • Tüm kadınların kadınlar günü kutlu olsun ve tabi lolcu kızında kadınlar günü kutlu olsun. Bugün kadınlar için iyi bir gün olur inşallah. kadınları üzmeyin bu gün kardeşler. kadınlar erkekler için ağlar peki erkekler ne yapar. annelerinizi arayın bugün. umarım bu gün analar ağlamaz.

 • her şeyimiz zor. biz bu zorluğu hiçe sayıp birde fedakarlık yapıyoruz. saygı görmüyoruz merhamet görmüyoruz.

  4
 • Çok şey istemiyoruz.

  karışmayın, rahat bırakın, öldürmeyin yeter..

  4
 • neyse bu günün küresel toplum kapitalizm falan falan içindeki önemi konumu falanı filanına giydirip kafa ütülemeyeceğim çünkü bazen hayatı akışına bırakmak gerekir bunu fazla beceremesem de bu gün bu durumu es geçiyorum ve tüm kız çocuklarımızın ve tüm kadınların bu özel ithaf edilmiş gününü kutlarım ve dileğim şu dur ki her şey gönlünüzce olsun dicem ama korkuyorum bunu demeye çünkü kadınların tüm dileklerinin yerine geldiği bir dünya hayal etmeye çalıştığım zaman vücudum bunu kaldıramayıp kendini yeniden başlatıyor.

  1
 • Türkiye'de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında "Emekçi Kadınlar Günü" olarak kutlanmaya başlandı.[kaynak belirtilmeli] 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı.

  "Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı" programından Türkiye'nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında "Türkiye 1975 Kadın Yılı" kongresi yapıldı. 12 Eylül Darbesi'nden sonra cunta yönetimi tarafından dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmasına izin verilmedi. 1984'ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından "Dünya Emekçi Kadınlar Günü" kutlanmaya devam edilmektedir.

  [ linkhttps://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya_Kad%C4%B1nlar_G%C3%BCn%C3%BC ]

 • Kadının bu denli değersiz görüldüğü, insanların binlerce kadın cinayetine sessiz kaldığı, kızım okumasın ama doktoru kadın olsun diyen zihniyetin hüküm sürdüğü, kadının fiziki gücü kendinden daha az olduğu için ruhani olarak da çökertilmekte hiç sakınca görülmeyen bir coğrafyada; her şeye rağmen umudunu kaybetmemiş, kendi ayaklarının üstünde duran, mücadesinden vazgeçmeyen kadının günü kutlu olsun. Ve kadına değer veren tüm insanların... O kadar güzeliz ki kuş koysunlar yolumuza.

  6

  galeri (5)

  cha cha
  2016-03-08 00:32:40
  aylakkbakkal
  2016-03-08 10:41:21
  cha cha
  2016-03-08 00:30:50

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -