2008 avrupa futbol şampiyonası

 • 2008 yılında isviçre ve avusturya'nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı, son yıllarda avrupa ve dünya futboluna damga vuran ispanya'nın çıkışını başlattığı ve 44 yıl aradan sonra tekrar kupayı kaldırdığı turnuva. ispanya finalde almanya'yı yenmişti. ayrıca bir önceki turnuvanın (bkz: 2004 avrupa futbol şampiyonası) sürpriz şampiyonu yunanistan hiç bir varlık gösteremeden gruplarda veda etmişti.
  gerçi bu turnuvaya ispanya kadar biz de bir başka yarı finalist olan rusya'yla beraber damgamızı vurmuştuk. vay bee tam 8 yıl önce katıldığımız, en son turnuvadır euro 2008. sırf o turnuvadan sonra bizimkiler için avrupalılar şu lakabı takmışlardı: "geri dönüşün kralları!!!"
  hele o çek cumhuriyeti maçı ki asla unutulmaz. kaldı ki yukarıda bahsettiğim lakap da o maçtan sonra üzerimize kaldı. zaten uefa da o turnuvanın en heyecan verici maçı seçmişti o maçı. ya hırvatistan maçına ne demeli??? o son dakikada attığımız golden sonra slaven bilic'in halet-i ruhiyesini unutmak mümkün değil.

  tüm goller için:

  5
 • Efsane geri dönüşlerin yaşandığı sene.

  (bkz: türkiye 2 isviçre 1)
  (bkz: türkiye 3 çek cumhuriyeti 2)
  (bkz: türkiye 1 hırvatistan 1)

  Bazı büyük gazetelerin attığı manşetler;

  the times: "türkler sadece bir takım değil. Bir fenomen, doğanın gücü. Bu adeta mitolojik bir savaş."
  la gazzetta dello sport: "türkiye peri masalı gibi"
  bbc news: "türkiye'yi hiçbir zaman maç bitmeden silemezsiniz"
  express: "türklerin ne yapacağı hiç belli olmuyor"

  3
 • 2-0 geride olduğumuz çek cumhuriyeti maçında; 75. dakikada arda'nın, 87 ve 89. dakikaların sonlarına doğru nihat kahveci nin attığı gollerle maçı kazandık. maçın ikinci uzatma dakikasında volkan'ın kırmızı kart görmesi, tuncay'ın kaleye geçmek durumunda kalması falan tam türk futboluna has olaylardı

  nihat kahveci'nin türk futbolunda efsaneleştiği turnavadır.

  elediğimiz hırvatistan o dönem için gerçekten çok ciddi bir rakipti. olić, srna, modrić, rakitić, kovać gibi oyuncularıyla önemli bir jenerasyon yakalamışlardı.

  türkiye vs çek cumhuriyeti grup maçı özeti için tıklayınız

  türkiye vs hırvatistan çeyrek final maç özeti için tıklayınız

  türkiye vs almanya yarı final maçı için tıklayınız

  3

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -