19 mayıs atatürk'ü anma gençlik ve spor bayramı

 • türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu gazi mustafa kemal atatürk'ün milli mücadele'nin ateşini yakmak için gittiği samsun'a geldiği tarih 19 mayıs 1919'dur. işte bu tarihe ithafen ilk olarak 1935'te "atatürk günü", 20 haziran 1938'den itibaren "19 mayıs gençlik ve spor bayramı", 12 eylül 1980 tarihinden sonra ise bugünkü ismini almış olan milli bayram.

  hazır bu entryi yazmışken, öncelikle tüm sözlükçülerin ve sonrasında da tüm vatandaşların bayramı kutlu olsun!

  7
 • tüm türkiye'nin gençlik ve spor bayramını kutlamakla birlikte yapılacak olan yürüyüş ve etkinliklere işiniz yoksa katılmanızı rica ediyorum. bu ülkeye ve kurucularına olan bağlılığımızı göstermek 1 günlük dahi olsa boynumuzun borcudur.

 • millî mücadele'nin başlangıç yeri olan samsun açısından ayrı bir önem taşıyan, bir anlamda üniversitemize ve sözlüğümüze isimini veren ulusal bayram günümüz.

  açıkçası, her yıl 19 mayıs'ın atatürk'ü ve onun önderliğindeki millî mücadeleyi anma temalı ulusal bir bayram olarak, gençlik temasının ise sadece bir güne değil, 19 mayıs ile birlikte bir haftaya yayılarak, gençlerin kendi katılım ve organizasyon şemalarıyla birlikte kutladıkları bir bayram havasında olmasını istemişimdir hep.

  ulusal bir bayram günü olmasından mütevellit, elbette pilotlarımız uçaklarıyla gösteriler yapacak, tanklar geçecek, subay alayları yürüyecek, devlet erkânı resepsiyonlar verecek, binalara türk bayrakları asılacak, vesair. lâkin, 19 mayıs'ların gençlerin katılımına yönelik yapıcı bir içeriğe sahip olmaması gerçekten düşündürücü.

  samsun bu konuda bir rol model yapılabilir diyeceğim ama, bahar şenlikleri dahi düzenlemeyen veya düzenleyemeyen bir üniversite var samsun'da. ülkenin mevcut konjonktürü de millî tema dışında eğlenceli etkinliklerle geçecek bir bayram kutlamaya pek uygun değil, malumunuz.

  9
 • Gündüz Doğu Park mevkiinde rahat gözlenebilecek olan Türk yıldızlarının gösterisi ve onun akabinde meydandaki 1919 Metrelik Türk bayrağı yürüyüşüne katılmayı planlıyorum ve sizleri de davet ederim. Samsun'da 19 Mayıs bir şekilde kutlanır bu hep böyledir ne kadar engelleme olsa da biz bunu aşacak derecede bu değeri benimsemişiz, kutlamalar eskisi kadar kapsamlı olmadığı için elbette buruk olsak da bu bayram bu şehirle artık özdeşleşmiş durumda.
  Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizin ruhu şad mekanı cennet olsun.

  5
 • valilerin yasaklayarak aslında halkın daha çok sahip çıkmasını sağladığı bayram.

  3
 • tüm gençlerin ve genç kalanların bayramı

  1
 • " Bütün ümidim gençliktedir " diyerek, bu güzel günü biz gençlere armağan eden Atatürk'ü saygı ile andığımız bayramdır. izinden ayrılmayan, atamızın ümitlerini boşa çıkarmayan gençler olabilmemiz umudu ile, kutlu olsun!

  4
 • kendi şehrinde samsunu hissederek bir kez bile kutlayamadığım bayramdır. insan hiç mi denk gelmez. seneye inşallah

 • Her yıl 19 Mayıs'ta kutlanır.

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -