12 mart 1921 istiklâl marşı'nın kabulü

 • Bugün istiklâl Marşımızın TBMM'de kabulünün 95. Yıldönümüdür ey sözlük ahalisi, herkesin bu konuda söyleyecek onlarca sözü olmasına rağmen yine istiklal Marşımızla alakalı olarak en anlamlı sözü Mehmet Akif Ersoy "Allah bu millete bir daha istiklal Marşı yazdırtmasın" diyerek ifade etmiştir. istiklal Marşı bu milletin simgelerinden biri olmuştur yıllarca ve Türk'ün kendine gelmesi için bir şiirden çok, benliğini sorgulattıran bir eserdir, bir başyapıttır.
  istiklal marşımızın yıldönümü vesilesiyle başta ulu Önder gazi Mustafa Kemal atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu topraklar için kan dökmüş, emek vermiş atalarımızın ruhları şad mekanları cennet olsun.
  Saygı, özlem ve minnetle anıyoruz...

 • istiklal marşı senin benim değildir sadece.istiklal marşı bu topraklarda yaşayan herkesindir.türkü,kürdü,lazı çerkezi kim varsa.

  marş ve bayrak bir ülkeyi,bir toplumu ayakta tutacak,birlik ve beraberliğini daim kılacak yegane şeydir.bunu sorgulamak,buna tepki göstermek,kabul etmemek demek kendini bu toplumdan soyutlamak,bu ülkenin ferdi olarak kabul etmemek demektir.yüzyıllardır beraber yaşadığımız halde ben sorun etmiyorken sen neden sorun ediyorsun.

  benim de atalarım safi türk değil ve türklüğün diğer ırklar gibi övünülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.fakat bu ülkede yaşayacaksak,bakın beraber yaşayacaksak seni beni yok bu işin ortak paydalar değerler bulmak ve bunlara bağlanmak zorundayız,istiklal marşı da en önemli unsurlardan biri bu yolda.

  dolayısıyla 12 mart çok çok önemli bir gün.aklımızdan çıkarmamamız gereken bir gün.

  5
 • millet olarak "ateşten günler" yaşadığımız zamanlarda, birinci tbmm'nin açtığı yarışma sonucu kabul edilen ve o tarihe kadar son 200 yıldır alınan yenilgiler, yaşanılan acılar ve hüzünler yüzünden yorulmuş bir millet için uyanış ve kendine gelişin sembollerinden birinin ortaya çıkışıdır.

  bir not: istiklal marşı şairi m.akif ersoy'un marş için açılan yarışmayı kazanmasına rağmen kendisinin hakkı olan para ödülünü reddettiğini de hatırlatalım.

  1
 • türk'ü, kürd'ü, laz'ı...

  tabii canım. türkiye'deki kürtler'in %70'inden oy alan bir adamın lafı da şöyle ama:

  istiklal marşı ırkçı bir dayatmadır

  not: selahattin demirtaş.

 • istiklal marşı barışçıl bir metindir.
  Türkiye cumhuriyetini yansıtır.
  Sanatları çok başarılıdır. Hangi ulustan hangi fikirden olursa olsun kendini bulur..

  Irk der ama millet kullanmaz.
  Hak der ama tanrı mı yoksa adalet mi ?

  Onun için kimse kalkıp da ırkçı, dinci vs sacmalamasin.
  Hicbir yerinde türk geçmez marşımızın.

  4

  bizi takip edin

  omü sözlük © 2015


  birtakım şeyler: iletişim - - -